O‘zbekistonda korxonalar soni 475 mingga yetdi
2026 yil 1 yanvar holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalar soni 474,9 mingga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlari asosida xabar berilmoqda. Eng ko‘p korxonalar savdo sohasida faoliyat yuritadi.
Ushbu sohada 153,2 mingta kompaniya mavjud bo‘lib, bu umumiy ko‘rsatkichning 32,3 foizini tashkil etadi. Mamlakatdagi korxonalarning asosiy qismini kichik biznes tashkil etib, ularning soni 403,8 mingtani yoki jami korxonalar sonining 85 foizini tashkil qiladi.
Hududlar bo‘yicha eng ko‘p korxona Toshkent shahrida joylashgan. Bu yerda 108,7 mingta korxona faoliyat yuritmoqda va bu bozorning 22,9 foiziga teng.
Keyingi o‘rinlarda Toshkent viloyati (46,5 ming), Samarqand viloyati (41,2 ming) va Farg‘ona viloyati (38,2 ming) qayd etilgan. Tadbirkorlar orasida eng ko‘p tarqalgan tashkiliy-huquqiy shakl mas’uliyati cheklangan jamiyat (MChJ) bo‘lib qolmoqda.
Hozirda 170,4 mingta korxona ushbu formatda faoliyat yuritadi. Shuningdek, chet el kapitali ishtirokidagi korxonalar soni ham sezilarli darajada oshgan.
Bir yil ichida bunday korxonalarning soni 22 foizga o‘sib, 18,1 mingga yetgan. Xitoy ushbu sohada yetakchilik qilib, mamlakatda 5 mingta korxona tashkil etgan.
Keyingi o‘rinlarda Rossiya (3,2 mingta) va Turkiya (2,1 mingta) joylashgan. So‘nggi besh yil ichida xorijiy kompaniyalar soni deyarli ikki barobarga oshgani kuzatilmoqda.

В Узбекистане количество предприятий достигло 475 тысяч
По состоянию на 1 января 2026 года количество действующих предприятий в Узбекистане достигло 474,9 тысячи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти данные основаны на информации Национального статистического комитета. Большинство предприятий работают в сфере торговли.
В этой сфере насчитывается 153,2 тысячи компаний, что составляет 32,3% от общего показателя. Основную часть предприятий страны составляют малые предприятия, их количество составляет 403,8 тысячи, или 85% от общего числа предприятий.
По регионам наибольшее количество предприятий расположено в городе Ташкент. Здесь функционирует 108,7 тысячи предприятий, что составляет 22,9% рынка.
Следующими по количеству идут Ташкентская область (46,5 тысячи), Самаркандская область (41,2 тысячи) и Ферганская область (38,2 тысячи). Среди предпринимателей наиболее распространённой организационно-правовой формой остаётся общество с ограниченной ответственностью (ООО).
В настоящее время 170,4 тысячи предприятий работают в этом формате. Кроме того, значительно увеличилось количество предприятий с участием иностранного капитала.
За год количество таких предприятий выросло на 22% и достигло 18,1 тысячи. Лидером в этой сфере является Китай, который создал в стране 5 тысяч предприятий.
Следующими идут Россия (3,2 тысячи) и Турция (2,1 тысячи). За последние пять лет количество иностранных компаний почти удвоилось.