O‘zbekiston aviatsiyasi: yangi yo‘nalishlar va rekord ko‘rsatkichlar
O‘zbekiston 2025 yilda xalqaro va mahalliy aviatsiya sohasida sezilarli rivojlanishlarga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Transport vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yil davomida mamlakatda yangi yo‘nalishlar bo‘yicha 33 ta aviareys yo‘lga qo‘yildi. Yil yakunida havo transporti orqali tashilgan yo‘lovchilar soni 15,6 million kishiga yetdi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda 17 ta mahalliy va 51 ta xorijiy aviakompaniya faoliyat yuritmoqda. Mahalliy aviakompaniyalarga tegishli bo‘lgan samolyotlar soni 109 tani tashkil qiladi.
Bundan tashqari, yana 22 ta zamonaviy Boeing-787 samolyotlarini xarid qilish bo‘yicha shartnomalar imzolangan. 2025 yilda mamlakatda bir qator infratuzilma loyihalari amalga oshirildi.
Jumladan, Andijon aeroporti to‘liq yangilandi, Sariosiyo aerodromi esa modernizatsiya qilindi. Toshkent shahrida «Toshkent – Humo» majmuasi faoliyat boshladi, viloyatlarda esa yangi xalqaro aeroport qurilishi boshlangan.
Kelgusi rejalarga ko‘ra, 2026 yilga borib, mamlakatda aviareyslar sonini 140 mingtagacha oshirish va 17 million yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish maqsad qilingan. Bu o‘z navbatida O‘zbekistonning aviatsiya sohasidagi imkoniyatlarini yanada kengaytiradi va xalqaro aloqalarni mustahkamlaydi.

Авиация Узбекистана: новые направления и рекордные показатели
В 2025 году Узбекистан достиг значительного прогресса в области международной и внутренней авиации. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Министерства транспорта, за прошлый год в стране было открыто 33 новых авиарейса. К концу года количество пассажиров, перевезённых воздушным транспортом, достигло 15,6 миллиона человек.
На сегодняшний день в Узбекистане работают 17 местных и 51 иностранная авиакомпания. Количество самолётов, принадлежащих местным авиакомпаниям, составляет 109 единиц.
Кроме того, подписаны контракты на приобретение ещё 22 современных самолётов Boeing-787. В 2025 году в стране реализован ряд инфраструктурных проектов.
В частности, аэропорт Андижана был полностью обновлён, а аэродром Сариасия модернизирован. В Ташкенте начал работу комплекс «Ташкент – Хумо», а в регионах начато строительство нового международного аэропорта.
В соответствии с планами на будущее, к 2026 году планируется увеличить количество авиарейсов до 140 тысяч и обслуживать 17 миллионов пассажиров. Это, в свою очередь, расширит возможности Узбекистана в авиационной сфере и укрепит международные связи.