ID-kartalar va migratsiya tizimi raqamlashtiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 19-yanvar kuni migratsiya va shaxsni tasdiqlash tizimini raqamlashtirish bo‘yicha navbatdagi bosqichga oid qarorni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat fuqarolar uchun elektron davlat xizmatlaridan foydalanishni yengillashtirish, shuningdek, chet elliklar va talabalarning mamlakatda bo‘lish tartibiga o‘zgartirishlar kiritishni nazarda tutadi. Bu haqda podrobno.uz xabar berdi.
2024-yil 1-fevraldan boshlab birinchi marta ID-karta (milliy pasport) rasmiylashtirilganda, unga elektron raqamli imzo (ERI) sertifikati bepul yoziladi. Shuningdek, yangi ID-karta egasi avtomatik ravishda va to‘lovsiz “Elektron hukumat”ning yagona identifikatsiya tizimi — OneID’ga ro‘yxatdan o‘tkaziladi.
Bu orqali fuqaro davlatning onlayn xizmatlaridan qo‘shimcha ro‘yxatdan o‘tmasdan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar uchun ham yangi tartiblar joriy qilinmoqda.
2026-yil 1-maydan boshlab Ichki ishlar vazirligining Migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish departamentiga elektron kirish vizalarini 30 kungacha uzaytirish vakolati beriladi. Bundan tashqari, mehnat qilish huquqini tasdiqlovchi hujjatlarni rasmiylashtirish ishlari ham ushbu departament va uning hududiy bo‘limlariga yuklatiladi.
Migratsiya jarayonlarini tezlashtirish maqsadida ichki ishlar organlariga qo‘shimcha shtatlarni joriy etishga ruxsat berildi. Bunda qo‘shimcha xarajatlar xorijiy mutaxassislarni jalb etuvchi tashkilotlar mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
2026-yil 1-sentabrdan boshlab talabalarning yashash manzili bo‘yicha ro‘yxatga olish jarayoni ham soddalashtiriladi. Endilikda, talabalar yotoqxonasiga joylashish bo‘yicha shartnoma tuzilgan zahoti, yashash manzili avtomatik ravishda ro‘yxatdan o‘tkaziladi.
Bu esa qo‘shimcha hujjatlar yig‘ish zaruratini yo‘q qiladi. Mazkur o‘zgarishlar byurokratik jarayonlarni kamaytirish, shuningdek, O‘zbekiston fuqarolari, xorijiy investorlar va talabalar uchun qulay va shaffof raqamli muhitni yaratishga qaratilgan.

ID-карты и миграционная система будут цифровизированы
Президент Шавкат Мирзиёев 19 января подписал решение о следующем этапе цифровизации миграционной и системы удостоверения личности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный документ предусматривает упрощение для граждан использования электронных государственных услуг, а также внесение изменений в порядок пребывания иностранных граждан и студентов в стране. Об этом сообщает podrobno.uz.
С 1 февраля 2024 года при оформлении ID-карты (национального паспорта) впервые, на неё бесплатно будет записываться сертификат электронной цифровой подписи (ЭЦП). Также новый владелец ID-карты автоматически и без оплаты будет зарегистрирован в единой системе идентификации «Электронного правительства» — OneID.
Это позволит гражданину пользоваться онлайн-сервисами государства без дополнительной регистрации. Для иностранных граждан и лиц без гражданства также вводятся новые правила.
С 1 мая 2026 года Департамент миграции и оформления гражданства Министерства внутренних дел получит полномочия продлевать электронные въездные визы до 30 дней. Кроме того, оформление документов, подтверждающих право на трудовую деятельность, также будет возложено на этот департамент и его территориальные подразделения.
Для ускорения миграционных процессов органам внутренних дел разрешено вводить дополнительные штатные единицы. При этом дополнительные расходы будут покрываться за счёт средств организаций, привлекающих иностранных специалистов.
С 1 сентября 2026 года будет упрощён процесс регистрации по месту жительства студентов. Теперь, при заключении договора на проживание в общежитии, место жительства будет автоматически зарегистрировано.
Это устранит необходимость сбора дополнительных документов. Эти изменения направлены на сокращение бюрократических процедур, а также создание удобной и прозрачной цифровой среды для граждан Узбекистана, иностранных инвесторов и студентов.