O‘zbekistonda Apple Pay va Google Pay ishga tushadi
O‘zbekistonda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yo‘lida muhim qadam tashlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
20-yanvar kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi majlisida "Shaxsga doir ma’lumotlar to‘g‘risida"gi qonunga o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha loyihasi birinchi o‘qishda tasdiqlandi. Ushbu yangilik xalqaro to‘lov tizimlarining mamlakatimizga kirib kelishiga imkoniyat yaratadi hamda millionlab fuqarolar va sayyohlar uchun qulayliklar taqdim etadi.
Bugungi kunda naqd pulsiz to‘lovlar hajmini oshirish va turizmni rivojlantirish uchun zamonaviy to‘lov texnologiyalari joriy etilishi zarur. Shu vaqtgacha amaldagi qonunchilik xalqaro to‘lov tizimlarining kirib kelishiga to‘siq bo‘lib kelayotgan edi.
Yangi qonun loyihasiga ko‘ra, ayrim shaxsiy ma’lumotlarni xorijda saqlash va qayta ishlashga ruxsat beriladi, ammo bu jarayon qat’iy xalqaro xavfsizlik standartlariga javob berishi lozim. Mazkur islohotlar natijasida Apple Pay va Google Pay kabi global xizmatlar O‘zbekistonda rasman ish boshlashi kutilmoqda.
Apple Pay orqali iPhone yoki Apple Watch yordamida bir zumda to‘lovlarni amalga oshirish mumkin bo‘ladi, bunda karta ma’lumotlari shifrlangan holda saqlanadi. Google Pay esa Android qurilmalar egalari uchun qulay va xavfsiz kontaktsiz to‘lov tizimini taqdim etadi.
NFC texnologiyasi yordamida xaridlarni amalga oshirish mumkin bo‘ladi. Qonun loyihasi endi Senatga yuborilgan.
Ushbu o‘zgarishlar O‘zbekistonni raqamli xizmatlar bozorida kuchli mavqega ega davlatlardan biriga aylantirishi kutilmoqda. Endilikda plastik kartalar o‘rniga smartfonlar orqali to‘lovlarni amalga oshirish imkoniyati yaratiladi.
Bu esa nafaqat mahalliy aholi, balki yurtimizga tashrif buyuradigan sayyohlar uchun ham katta qulaylik bo‘ladi. Sayyohlar o‘zlari odatlangan to‘lov tizimlaridan foydalanib, mamlakatimiz bo‘ylab oson xarid qilish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Siz ushbu o‘zgarishlarni qanday baholaysiz? Apple Pay yoki Google Pay xizmatlaridan qaysi birini afzal ko‘rasiz?

В Узбекистане запускаются Apple Pay и Google Pay
20 января на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса был одобрен в первом чтении проект закона о внесении изменений в закон «О персональных данных». Эта новация создаст условия для входа международных платежных систем в нашу страну и предоставит удобства миллионам граждан и туристов.
В настоящее время необходимо внедрение современных платежных технологий для увеличения объема безналичных платежей и развития туризма. До сих пор действующее законодательство препятствовало входу международных платежных систем.
Согласно новому законопроекту, разрешается хранение и обработка некоторых персональных данных за рубежом, однако этот процесс должен строго соответствовать международным стандартам безопасности. В результате этих реформ ожидается официальное начало работы таких глобальных сервисов, как Apple Pay и Google Pay в Узбекистане.
С помощью Apple Pay можно будет мгновенно совершать платежи через iPhone или Apple Watch, при этом данные карты будут храниться в зашифрованном виде. Google Pay предлагает удобную и безопасную бесконтактную платежную систему для владельцев устройств на Android.
Покупки можно будет осуществлять с помощью технологии NFC. Законопроект теперь направлен в Сенат.
Эти изменения ожидается, что превратят Узбекистан в одно из ведущих государств на рынке цифровых услуг. Теперь появится возможность совершать платежи через смартфоны вместо пластиковых карт.
Это будет большим удобством не только для местного населения, но и для туристов, посещающих нашу страну. Туристы смогут использовать привычные им платежные системы и легко совершать покупки по всей стране.