Xayriddin Sultonov “Xalq yozuvchisi” unvoniga sazovor bo‘ldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi va davlat rahbari nutqlari ustida ishlovchi muallif Xayriddin Sultonov “O‘zbekiston xalq yozuvchisi” faxriy unvoni bilan taqdirlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bu haqda tegishli farmonni imzoladi. Rasmiy hujjatda qayd etilishicha, ushbu unvon Xayriddin Sultonovning uzoq yillik mehnati, o‘zbek adabiyoti va madaniyatiga qo‘shgan ulkan hissasi, tarixiy va zamonaviy mavzulardagi asarlari, shuningdek, yosh avlodni Vatanga muhabbat va mustaqillik g‘oyalariga sadoqat ruhida tarbiyalashdagi xizmatlari uchun berilgan.
Bundan tashqari, uning mamlakat ijtimoiy-siyosiy hayotidagi faolligi ham alohida e’tirof etilgan. Mazkur qaror yozuvchining 70 yilligi munosabati bilan qabul qilingan.
Xayriddin Sultonov Toshkent viloyati, Qibray tumanidagi Tuzel qishlog‘ida tug‘ilgan. U Toshkent davlat universitetining jurnalistika fakultetini tamomlagan.
O‘z faoliyati davomida “Guliston” va “Yoshlik” jurnallarida, shuningdek, adabiyot va san’at nashriyotida ishlagan. 1993 yildan e’tiboran Xayriddin Sultonov Prezident apparatida turli rahbarlik lavozimlarida faoliyat olib borgan.
U davlat maslahatchisi sifatida jamoatchilik bilan aloqalar, madaniyat va matbuot masalalari bilan shug‘ullangan. 1999–2003 yillarda esa Oliy Majlis deputati sifatida ishlagan.
Xayriddin Sultonov bir qator hikoya va qissalar to‘plamlarining muallifi hisoblanadi. Uning ijodi “Quyosh hammaga barobar”, “Bir oqshom ertagi”, “Ona zamin” va “Hayot davom etadi...” kabi asarlarni o‘z ichiga oladi.
Yozuvchi ijodida Bobur siymosi alohida o‘rin tutadi. Bu mavzu “Saodat sohillari” qissasi va “Boburiy-noma” ma’rifiy romanida keng yoritilgan.

Хайриддин Султонов удостоен звания «Народный писатель»
Советник Президента Республики Узбекистан и автор, работающий над речами главы государства, Хайриддин Султонов был удостоен почётного звания «Народный писатель Узбекистана». Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Шавкат Мирзиёев подписал соответствующий указ. В официальном документе отмечается, что это звание присвоено Хайриддину Султонову за многолетний труд, огромный вклад в узбекскую литературу и культуру, произведения на исторические и современные темы, а также за заслуги в воспитании молодого поколения в духе любви к Родине и преданности идеям независимости.
Кроме того, была особо отмечена его активная деятельность в общественно-политической жизни страны. Это решение принято по случаю 70-летия писателя.
Хайриддин Султонов родился в селе Тузель, Кибрайского района Ташкентской области. Он окончил факультет журналистики Ташкентского государственного университета.
В течение своей деятельности он работал в журналах «Гулистон» и «Ёшлик», а также в издательстве литературы и искусства. С 1993 года Хайриддин Султонов занимал различные руководящие должности в аппарате Президента.
В качестве государственного советника он занимался связями с общественностью, вопросами культуры и прессы. В 1999–2003 годах работал депутатом Олий Мажлиса.
Хайриддин Султонов является автором ряда сборников рассказов и повестей. Его творчество включает такие произведения, как «Солнце для всех одинаково», «Одна вечерняя сказка», «Мать-земля» и «Жизнь продолжается...».
В творчестве писателя особое место занимает образ Бабура. Эта тема широко раскрыта в повести «Берега счастья» и просветительском романе «Бабурий-нама».