O‘zbekiston Markaziy Osiyoda harbiy qudratda yetakchi bo‘ldi
O‘zbekiston Global Firepower tashkiloti tomonidan e’lon qilingan harbiy qudrat indeksida o‘z mavqeini yaxshilab, Markaziy Osiyoda yetakchiga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu reytingda 145 ta davlat ishtirok etgan bo‘lib, O‘zbekiston 53-o‘rinni egalladi. Bu natija mamlakat uchun mintaqadagi eng yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi.
Bu haqda podrobno.uz xabar berdi. 2026 yilgi ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekiston o‘tgan yilga nisbatan beshta pog‘ona yuqorilab, 58-o‘rindagi Qozog‘istonni ortda qoldirdi.
Mamlakatning asosiy ustunligi safarbarlik salohiyatiga tayanadi. 36,5 million aholining 16 millioni harbiy xizmatga yaroqli deb baholangan.
O‘zbekiston armiyasida 120 ming nafar harbiy xizmat qilmoqda, ularning aksariyati quruqlik bo‘linmalarida faoliyat yuritadi. Texnik ta’minot ham yuqori darajada.
O‘zbekiston armiyasida 470 ta tank va 8 692 ta zirhli texnika mavjud. Artilleriya bo‘yicha ham sezilarli natijalar kuzatiladi: 177 ta o‘ziyurar artilleriya qurilmasi bilan dunyo miqyosida 23-o‘rinni egallagan.
Havo kuchlari tarkibida 159 ta uchish texnikasi, jumladan, 101 ta vertolyot mavjud. Shuningdek, 34 ta zarba vertolyoti mamlakatni global reytingda 20-o‘ringa olib chiqqan.
Umuman olganda, O‘zbekiston Markaziy Osiyo mintaqasida harbiy qudrati bo‘yicha birinchi o‘rinda turibdi. Qolgan davlatlar ichida Qozog‘iston 58-o‘rinni, Turkmaniston 78-o‘rinni, Tojikiston 100-o‘rinni va Qirg‘iziston 109-o‘rinni egalladi.

Узбекистан стал ведущей военной державой в Центральной Азии
Узбекистан улучшил свои позиции в индексе военной мощи, опубликованном организацией Global Firepower, и стал лидером в Центральной Азии. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом рейтинге приняли участие 145 стран, и Узбекистан занял 53-е место. Этот результат является самым высоким показателем в регионе для страны.
Об этом сообщает podrobno.uz. Согласно данным 2026 года, Узбекистан поднялся на пять позиций по сравнению с прошлым годом, обойдя Казахстан, который занял 58-е место.
Основным преимуществом страны является потенциал мобилизации. Из 36,5 миллионов населения 16 миллионов признаны годными к военной службе.
В армии Узбекистана служат 120 тысяч военнослужащих, большинство из которых задействованы в сухопутных войсках. Техническое оснащение также находится на высоком уровне.
В армии Узбекистана имеется 470 танков и 8 692 единицы бронетехники. По артиллерии также наблюдаются значительные результаты: с 177 самоходными артиллерийскими установками страна занимает 23-е место в мире.
В составе военно-воздушных сил находится 159 летательных аппаратов, включая 101 вертолет. Кроме того, 34 ударных вертолета вывели страну на 20-е место в глобальном рейтинге.
В целом, Узбекистан занимает первое место по военной мощи в регионе Центральной Азии. Среди остальных стран Казахстан занял 58-е место, Туркменистан — 78-е, Таджикистан — 100-е, а Кыргызстан — 109-е.