Eng faol 100 mahallaga 1 milliard so‘m ajratiladi
Prezident ish o‘rinlari yaratish va aholi daromadini oshirish bo‘yicha samarali faoliyat olib borgan 100 ta mahallani moliyaviy rag‘batlantirish haqida topshiriq berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mahallalarga 1 milliard so‘mdan mablag‘ ajratilishi belgilandi. Bu haqda 23-yanvar kuni Prezident raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda ma’lum qilindi.
Ushbu chora mahallalardagi iqtisodiy faollikni kuchaytirish va aholi turmush darajasini yaxshilashga qaratilgan. Yig‘ilishda hokim yordamchilarini “loyihaviy yondashuv” asosida ishlashga o‘rgatish tizimi joriy etilishi ta’kidlandi.
Bu jarayon avvalo iqtisodiy jihatdan og‘ir ahvolda bo‘lgan mahallalardan boshlanadi. Har bir tumanda aniq loyihalar ro‘yxati shakllantirilib, mikro va kichik biznes tashabbuslarini amalga oshirishga ustuvor e’tibor qaratiladi.
Shu bilan birga, ushbu mahallalardagi bo‘sh yerlar va davlat obyektlarini boshlang‘ich narxini 2-3 barobarga pasaytirib sotuvga chiqarish rejalashtirilgan. Bu orqali resurslarni harakatga keltirish, investitsiya jalb qilish va ishbilarmonlik muhitini faollashtirish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, eng faol 100 ta mahalla vakillari, ya’ni hokim yordamchilari, Xitoy, Turkiya, Koreya va Malayziya kabi davlatlarga bir oylik malaka oshirish kurslariga yuboriladi. Bu o‘quv safarlari ularning tajribasini oshirish, amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlash va zamonaviy yondashuvlarni mahallalarda tatbiq etishga xizmat qiladi.
Prezident hokim yordamchilarining so‘nggi yillarda yetarli tajriba to‘plaganini ta’kidlab, endilikda ular o‘z faoliyatlarini to‘liq “loyihaviy yondashuv” asosida olib borishi lozimligini qayd etdi. Bunda har bir tashabbus aniq reja, manba, muddat va natijalar bilan baholanadi.

100 самых активных кварталов получат 1 миллиард сум
Президент дал поручение финансово стимулировать 100 махаллей, которые эффективно работают по созданию рабочих мест и повышению доходов населения. Об этом сообщил Zamin.uz.
Для этих махаллей предусмотрено выделение средств в размере 1 миллиарда сумов. Об этом было объявлено на совещании под председательством Президента 23 января.
Эта мера направлена на усиление экономической активности в махаллях и улучшение уровня жизни населения. На совещании было подчеркнуто введение системы обучения помощников хокимов работе на основе «проектного подхода».
Этот процесс начнется прежде всего с махаллей, находящихся в экономически сложном положении. В каждом районе будет сформирован конкретный список проектов, приоритетное внимание будет уделено реализации инициатив микро- и малого бизнеса.
Кроме того, планируется снизить начальную цену на свободные земли и государственные объекты в этих махаллях в 2-3 раза и выставить их на продажу. Это направлено на активизацию ресурсов, привлечение инвестиций и оживление деловой среды.
Также представители 100 самых активных махаллей, то есть помощники хокимов, будут направлены на месячные курсы повышения квалификации в такие страны, как Китай, Турция, Корея и Малайзия. Эти учебные поездки помогут повысить их опыт, укрепить практические навыки и внедрить современные подходы в махаллях.
Президент отметил, что помощники хокимов за последние годы накопили достаточный опыт и теперь должны полностью вести свою деятельность на основе «проектного подхода». При этом каждая инициатива оценивается с учетом конкретного плана, источников, сроков и результатов.