Prezident «Sinomed» tibbiyot markazi faoliyati bilan tanishdi
Bu markazning faoliyati, bemorlar uchun yaratilgan sharoitlar hamda shifokor va farmatsevtlarning malakasi bilan tanishildi. Ushbu tashrif haqida uzdaily.uz xabar berdi.
Tashrif davomida xususiy sektorning sog‘liqni saqlash tizimidagi roli alohida e’tirof etildi. Ma’lum qilinishicha, mamlakatda tibbiy xizmatlarning qariyb 30 foizi xususiy klinikalarga to‘g‘ri keladi.
Davlat tomonidan xususiy tibbiyotni rivojlantirish uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratilayotgani ta’kidlandi. «Sinomed» kabi zamonaviy markazlar sifatli tibbiy xizmatlarni kengaytirishga xizmat qilmoqda.
Markazda akusherlik, pediatriya, jarrohlik, travmatologiya, ortopediya, endokrinologiya kabi yo‘nalishlarda xizmat ko‘rsatiladi. Loyihaning umumiy qiymati 30 million AQSh dollarini tashkil etadi.
Markaz eng zamonaviy tibbiy uskunalar bilan jihozlangan bo‘lib, ular Buyuk Britaniya, Italiya, Germaniya va Yaponiyadan keltirilgan. «Sinomed» tarkibida ambulator va statsionar bo‘limlar faoliyat yuritadi.
Markaz yiliga 4500 nafargacha bemorni qabul qilish imkoniyatiga ega. Bu yerda 300 dan ortiq yangi ish o‘rni yaratilgan, ulardan 80 dan ziyodini malakali shifokorlar egallagan.
Shifokorlarning 60 dan ortig‘i xorijda, jumladan, Janubiy Koreya, Germaniya, Turkiya, Hindiston, Yaponiya va AQShda malaka oshirgan. Klinikada xorijiy mutaxassislar ham faoliyat olib bormoqda.
Markazda onalik va bolalik masalalariga alohida e’tibor qaratilgan. Toshkentdagi ilk xususiy tug‘ruq majmuasi aynan shu markazda ishga tushirilgan bo‘lib, bir vaqtning o‘zida 30 nafar ayolga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega.
Kelgusida o‘rinlar sonini oshirish rejalashtirilgan. Shuningdek, bolalar uchun emlash va profilaktik ko‘riklar yo‘lga qo‘yilgan.
Klinikada bemorlarni uyiga borib ko‘rish amaliyoti ham joriy etilgan. Markaz respublikadagi eng yirik xususiy vaksinalash markaziga va yagona sterilizatsiya markaziga ega ekani ta’kidlandi.
Prezident klinikaning ambulator xonalari, bemorlarga yaratilgan sharoitlar va ayollarni homiladorlik, tug‘ruq hamda tug‘ruqdan keyingi davrda kuzatib borish tizimi bilan yaqindan tanishdi. U tug‘ruqqacha nazorat va o‘z vaqtida tibbiy yordam ko‘rsatishning ahamiyatini, ayniqsa, ilk farzand tug‘ilishida jarayon ona uchun stressga aylanmasligi lozimligini ta’kidladi.
Prezident klinika jamoasi bilan muloqotda xususiy tibbiyotda raqobat muhimligini ta’kidladi. Xususiy tibbiyot markazlari ko‘payishi aholiga kengroq tanlov imkonini berib, xizmat sifati oshishiga va davolanish xarajatlari moslashuviga olib kelishi qayd etildi.
Shuningdek, davlat rahbari markaz hududidagi maydonchada o‘ynayotgan bolalar bilan suhbatlashdi va xususiy klinikalarning zamonaviy standartlarni joriy etish, malakali kadrlar tayyorlash hamda yuqori sifatli tibbiy xizmat ko‘rsatishdagi ahamiyatini qayd etdi.

Президент ознакомился с деятельностью медицинского центра «Синомед»
Президент Шавкат Мирзиёев посетил многопрофильный медицинский центр «Синомед», расположенный в районе Олмазор города Ташкента. Об этом сообщил Zamin.uz.
Была ознакомлена деятельность центра, условия, созданные для пациентов, а также квалификация врачей и фармацевтов. Об этом визите сообщил uzdaily.uz.
Во время визита была особо отмечена роль частного сектора в системе здравоохранения. Сообщается, что около 30 процентов медицинских услуг в стране приходится на частные клиники.
Подчеркнуто, что государство создает дополнительные условия для развития частной медицины. Современные центры, такие как «Синомед», способствуют расширению качественных медицинских услуг.
В центре оказываются услуги по направлениям акушерства, педиатрии, хирургии, травматологии, ортопедии, эндокринологии и другим. Общая стоимость проекта составляет 30 миллионов долларов США.
Центр оснащен самым современным медицинским оборудованием, которое было привезено из Великобритании, Италии, Германии и Японии. В состав «Синомед» входят амбулаторное и стационарное отделения.
Центр способен принимать до 4500 пациентов в год. Здесь создано более 300 новых рабочих мест, из которых свыше 80 заняты квалифицированными врачами.
Более 60 врачей повысили квалификацию за рубежом, в том числе в Южной Корее, Германии, Турции, Индии, Японии и США. В клинике также работают иностранные специалисты.
В центре уделяется особое внимание вопросам материнства и детства. Первый частный родильный комплекс в Ташкенте открыт именно в этом центре и способен одновременно обслуживать 30 женщин.
В будущем планируется увеличить количество мест. Также организована вакцинация и профилактические осмотры для детей.
В клинике введена практика посещения пациентов на дому. Отмечено, что центр обладает крупнейшим в республике частным центром вакцинации и единственным центром стерилизации.
Президент подробно ознакомился с амбулаторными кабинетами клиники, условиями для пациентов, а также системой наблюдения за женщинами во время беременности, родов и послеродового периода. Он подчеркнул важность дородового контроля и своевременного оказания медицинской помощи, особенно чтобы процесс рождения первого ребенка не стал стрессом для матери.
В общении с коллективом клиники президент отметил важность конкуренции в частной медицине. Увеличение числа частных медицинских центров предоставляет населению более широкий выбор, способствует повышению качества услуг и адаптации расходов на лечение.
Кроме того, глава государства пообщался с играющими на территории центра детьми и отметил важность внедрения современных стандартов, подготовки квалифицированных кадров и предоставления высококачественных медицинских услуг в частных клиниках.