O‘zMU kimyo va biologiya yo‘nalishlari xalqaro akkreditatsiyadan o‘tdi
O‘zbekiston Milliy pedagogika universitetining Kimyo va biologiya bakalavriat yo‘nalishlari hamda shu fanlar bo‘yicha magistratura mutaxassisliklari Germaniyaning nufuzli ASIIN xalqaro akkreditatsiya agentligi tomonidan muvaffaqiyatli akkreditatsiyadan o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Universitet bergan ma’lumotlarga ko‘ra, bu jarayon 2023-yil 16-yanvar kuni rasmiylashtirilgan. Mazkur yo‘nalishlar O‘zbekistonda birinchi marta ASIIN akkreditatsiyasini qo‘lga kiritgan ta’lim dasturlari hisoblanadi.
Ushbu yutuq universitetdagi ta’lim sifati, o‘quv jarayonining samaradorligi, professor-o‘qituvchilar malakasi va ilmiy faoliyat xalqaro standartlarga mos ekanligini tasdiqlaydi. Ta’kidlash joizki, akkreditatsiya sertifikatlari 2030-yil 30-sentabrgacha amal qiladi.
Bu esa kimyo va biologiya yo‘nalishlari bitiruvchilarining diplomlari Yevropa hamda boshqa rivojlangan davlatlarda rasman tan olinishi uchun muhim imkoniyat yaratadi. Shuningdek, ushbu yo‘nalishlar bo‘yicha ta’lim olgan bitiruvchilar xorijiy davlatlarda o‘qishni davom ettirishi, ilmiy tadqiqotlar olib borishi va xalqaro mehnat bozorida faoliyat yuritishi uchun keng imkoniyatlarga ega bo‘ladi.

O‘zMU направления химии и биологии прошли международную аккредитацию
Бакалаврские направления по химии и биологии, а также магистерские специальности по этим наукам Национального педагогического университета Узбекистана успешно прошли аккредитацию в престижном международном агентстве ASIIN из Германии. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным университета, этот процесс был официально оформлен 16 января 2023 года. Эти направления являются первыми образовательными программами в Узбекистане, получившими аккредитацию ASIIN.
Данное достижение подтверждает, что качество образования в университете, эффективность учебного процесса, квалификация преподавателей и научная деятельность соответствуют международным стандартам. Следует отметить, что сертификаты аккредитации действительны до 30 сентября 2030 года.
Это создает важные возможности для официального признания дипломов выпускников направлений химии и биологии в Европе и других развитых странах. Кроме того, выпускники, обучавшиеся по этим направлениям, получат широкие возможности для продолжения обучения за рубежом, проведения научных исследований и работы на международном рынке труда.