O‘zbekistonda bir nechta jinoyatlar fosh etildi
O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati (DXX) va Ichki ishlar vazirligi (IIV) mamlakatda og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlarning oldini olishga qaratilgan tezkor tadbirlarni davom ettirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda UzDaily xabar berdi. Andijon viloyatida jinoyatga aloqador uch nafar shaxs qo‘lga olindi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, ular o‘zlarini huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimi sifatida tanishtirib, 2004-yilda tug‘ilgan, kriptoaktivlar bilan shug‘ullanuvchi fuqaroni zo‘rlik bilan olib ketgan. So‘ngra, tovlamachilik orqali undan 100 ming AQSh dollari miqdoridagi raqamli aktivlarni olib, evaziga 160 ming soxta AQSh dollari bergan.
Ushbu holat yuzasidan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Surxondaryo viloyatida ham jinoyat holati aniqlandi.
Avval sudlangan shaxs Tojikiston fuqarosini noqonuniy ravishda ushlab turgani ma’lum bo‘ldi. Gumonlanuvchi qarzini qaytarish maqsadida chet el fuqarosini “garov” sifatida ushlab, unga jismoniy zarar yetkazgan.
Ushbu shaxsga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llandi. Xorazm viloyatida esa jamoat tartibini buzish va zo‘ravonlik bilan shug‘ullangan bir guruh shaxslarning faoliyatiga chek qo‘yildi.
Ular Urganch, Xiva va Bog‘ot hududlarida qonunbuzarlik sodir etgan. Barcha gumonlanuvchilar qamoqqa olingan va ularga nisbatan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari asosida ish qo‘zg‘atilgan.
Shuningdek, viloyatning Yangiariq tumanida qimor o‘yinlarini noqonuniy tashkil etgan shaxs aniqlangan. Tezkor tadbir davomida qimor o‘yinlaridan 32 million so‘m va o‘yin kartalari dalil sifatida olib qo‘yilgan.
Andijon viloyatida esa narkotik moddalar savdosiga aloqador shaxs qo‘lga olindi. U uyida sotish maqsadida 20 kilogrammdan ortiq marixuana saqlagan.

В Узбекистане раскрыто несколько преступлений
Государственная служба безопасности Узбекистана (ГСБ) и Министерство внутренних дел (МВД) продолжают оперативные мероприятия, направленные на предотвращение тяжких и особо тяжких преступлений в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает UzDaily. В Андижанской области задержаны три лица, причастные к преступлению.
По данным следствия, они представились сотрудниками правоохранительных органов и насильно вывезли гражданина 2004 года рождения, занимающегося криптоактивами. Затем, путем вымогательства, забрали у него цифровые активы на сумму 100 тысяч долларов США и взамен дали 160 тысяч поддельных долларов США.
По данному факту возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса. В Сурхандарьинской области также выявлен факт преступления.
Выяснилось, что ранее судимый человек незаконно удерживал гражданина Таджикистана. Подозреваемый удерживал иностранца в заложниках с целью возврата долга и причинил ему физический вред.
В отношении данного лица возбуждено уголовное дело, применена мера пресечения в виде заключения под стражу. В Хорезмской области пресечена деятельность группы лиц, нарушавших общественный порядок и занимавшихся насилием.
Они совершали правонарушения в Ургенче, Хиве и Боготе. Все подозреваемые задержаны, в отношении них возбуждены дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса.
Кроме того, в Янгиарыкском районе области выявлено лицо, незаконно организовавшее азартные игры. В ходе оперативных мероприятий изъято 32 миллиона сумов и игровые карты в качестве доказательств.
В Андижанской области задержан человек, связанный с торговлей наркотиками. В его доме обнаружено и изъято более 20 килограммов марихуаны, предназначенной для продажи.
Наркотические вещества изъяты, оформлены соответствующие документы. Правоохранительные органы заявили о решительном продолжении борьбы с преступностью.