O‘zbekiston va Malayziya ziyorat turizmi bo‘yicha hamkorlikni kengaytirmoqda
O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasida ziyorat turizmi bo‘yicha hamkorlik kengaymoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yaqinda Kuala-Lumpur shahrida O‘zbekiston elchixonasi tashabbusi bilan “Umra+” dasturini targ‘ib qilishga bag‘ishlangan media-brifing tashkil etildi. Tadbirda O‘zbekiston Ziyorat uyushmasi, “Uzbekistan Airways” aksiyadorlik jamiyati, Malayziyaning MATA, Bumitra va PAPUH turistik uyushmalari vakillari, shuningdek mahalliy turistik kompaniyalar va ommaviy axborot vositalari ishtirok etdi.
Bu haqda uzdaily.uz xabar bermoqda. Uchrashuvda O‘zbekistonda ziyorat turizmini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar, Malayziya va Indoneziyadan keluvchi ziyoratchilar oqimini 2026–2027 yillarda 100 ming nafarga yetkazish rejalari muhokama qilindi.
Shuningdek, ziyoratchilar uchun yaratilayotgan qulayliklar va ushbu yo‘nalishda faoliyat olib borayotgan turoperatorlarga taqdim etilayotgan imtiyozlar haqida ma’lumot berildi. Brifing davomida Toshkent, Samarqand va Buxoro shaharlarining islomiy sivilizatsiya tarixidagi o‘rni alohida ta’kidlandi.
Prezident tashabbusi bilan tashkil etilgan Islom sivilizatsiyasi markazi va Imom al-Buxoriy majmuasi tadbir ishtirokchilarida katta qiziqish uyg‘otdi. Tadbir doirasida O‘zbekistonning “Umra” ziyorat uyushmasi va Malayziya turistik operatorlar assotsiatsiyasi (MATA) o‘rtasida “Umra+” dasturi bo‘yicha hamkorlik memorandumi imzolandi.
Ushbu memorandum asosida 2026 yil iyun oyida Malayziya va O‘zbekistonda ziyorat turizmi bo‘yicha xalqaro ko‘rgazma o‘tkazilishi rejalashtirilgan. MATA raisi o‘rinbosari Jefri Sulaymon memorandum ikki davlat o‘rtasidagi ziyorat turizmini mustahkamlash uchun muhim asos yaratishini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 2026 yil 21–23 iyun kunlari Kuala-Lumpur shahrida “Umra+ va ziyorat turizmi” xalqaro ko‘rgazmasi o‘tkaziladi. Malayziyaning yirik turistik kompaniyasi rahbari Abdul Rahim bin Abdulla 2025 yilda O‘zbekistonga bir nechta guruh ziyoratchilarni yuborganini aytib, Malayziya fuqarolarining O‘zbekistonning tarixiy-madaniy merosi va muqaddas qadamjolariga qiziqishi yuqori ekanligini qayd etdi.
U ziyoratchilar uchun yaratilgan infratuzilma va xizmatlarni yuqori baholadi. O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasida haftasiga sakkiz marta amalga oshirilayotgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Imzolangan memorandum va qo‘shma tashabbuslar O‘zbekistonni xalqaro ziyorat turizmi markaziga aylantirish yo‘lida muhim qadam bo‘lib, Malayziya bilan turistik hamkorlikni yanada rivojlantirish imkonini beradi.

Узбекистан и Малайзия расширяют сотрудничество в области экскурсионного туризма
Узбекистан и Малайзия расширяют сотрудничество в сфере паломнического туризма. Об этом сообщает Zamin.uz.
Недавно в Куала-Лумпуре по инициативе посольства Узбекистана был организован медиабрифинг, посвящённый продвижению программы «Умра+». В мероприятии приняли участие представители Ассоциации паломничества Узбекистана, акционерного общества «Uzbekistan Airways», туристических ассоциаций Малайзии MATA, Bumitra и PAPUH, а также местные туристические компании и средства массовой информации.
Об этом сообщает uzdaily.uz. На встрече обсуждались реформы, проводимые в Узбекистане для развития паломнического туризма, а также планы по увеличению потока паломников из Малайзии и Индонезии до 100 тысяч человек в 2026–2027 годах.
Кроме того, была предоставлена информация о созданных удобствах для паломников и льготах, предоставляемых туроператорам, работающим в этом направлении. В ходе брифинга особое внимание было уделено роли городов Ташкент, Самарканд и Бухара в истории исламской цивилизации.
Центр исламской цивилизации и комплекс Имама аль-Бухари, созданные по инициативе Президента, вызвали большой интерес у участников мероприятия. В рамках мероприятия был подписан меморандум о сотрудничестве по программе «Умра+» между Ассоциацией паломничества Узбекистана и Ассоциацией туристических операторов Малайзии (MATA).
На основе этого меморандума в июне 2026 года планируется проведение международной выставки по паломническому туризму в Малайзии и Узбекистане. Заместитель председателя MATA Джефри Сулейман подчеркнул, что меморандум создаёт важную основу для укрепления паломнического туризма между двумя странами.
По его словам, с 21 по 23 июня 2026 года в Куала-Лумпуре пройдёт международная выставка «Умра+ и паломнический туризм». Руководитель крупной туристической компании Малайзии Абдул Рахим бин Абдулла отметил, что в 2025 году в Узбекистан было отправлено несколько групп паломников, подчеркнув высокий интерес граждан Малайзии к историко-культурному наследию и святым местам Узбекистана.
Он высоко оценил созданную для паломников инфраструктуру и услуги. Прямые авиарейсы между Узбекистаном и Малайзией, выполняемые восемь раз в неделю, способствуют укреплению связей между двумя странами.
Подписанный меморандум и совместные инициативы являются важным шагом на пути превращения Узбекистана в международный центр паломнического туризма и открывают возможности для дальнейшего развития туристического сотрудничества с Малайзией.