O‘zbekiston temiryo‘llari: 1 ming yuk vagoni, 50 yo‘lovchi vagoni qo‘shiladi
O‘zbekiston temiryo‘llari aksiyadorlik jamiyati o‘z parkini keng ko‘lamda modernizatsiya qilishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu chora-tadbirlar Prezident farmoni loyihasida belgilangan bo‘lib, ular “Mahalla rivoji va jamiyat farovonligini yuksaltirish yili” doirasidagi davlat dasturi hamda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida belgilangan ustuvor vazifalar asosida amalga oshiriladi. Bu haqda uzdaily.uz xabar bermoqda.
Rejaga ko‘ra, yuk tashish yo‘nalishidagi harakatlanuvchi tarkibni yangilash uchun 1 mingta yangi yuk vagoni ishlab chiqarilishi ko‘zda tutilgan. Shuningdek, yo‘lovchi tashuvlarini yaxshilash maqsadida 50 ta yangi yo‘lovchi vagoni temiryo‘l parkiga qo‘shiladi.
Lokomotiv xo‘jaligini rivojlantirish doirasida esa 25 ta dizel hamda 25 ta gibrid manyovr lokomotivlari xarid qilinadi. Yangi yo‘lovchi yo‘nalishlarini ishga tushirish ham rejalashtirilgan.
Jumladan, Toshkent – Xiva yo‘nalishida yuqori tezlikda harakatlanuvchi elektropoyezd qatnovi yo‘lga qo‘yiladi. Bundan tashqari, Toshkent – Bekobod yo‘nalishida zamonaviy elektropoyezdlar harakati tashkil etiladi.
Ushbu chora-tadbirlar temiryo‘llarning o‘tkazuvchanligini oshirish, yo‘lovchilarning safar vaqtini qisqartirish va yuk tashish samaradorligini kuchaytirish orqali mamlakat iqtisodiyoti rivojiga xizmat qilishi kutilmoqda.

Узбекские железные дороги: добавят 1 тысячу грузовых вагонов, 50 пассажирских вагонов
Акционерное общество «Узбекские железные дороги» планирует масштабную модернизацию своего парка. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данные меры предусмотрены проектом указа Президента и реализуются на основе приоритетных задач, определённых в государственной программе «Год развития махалли и повышения благосостояния общества» и стратегии «Узбекистан – 2030». Об этом сообщает uzdaily.uz.
Согласно плану, для обновления подвижного состава в направлении грузоперевозок предусмотрено производство 1 тысячи новых грузовых вагонов. Кроме того, с целью улучшения пассажирских перевозок в железнодорожный парк будет добавлено 50 новых пассажирских вагонов.
В рамках развития локомотивного хозяйства будет приобретено 25 дизельных и 25 гибридных маневровых локомотивов. Также запланирован запуск новых пассажирских маршрутов.
В частности, будет организовано движение электропоезда на высоких скоростях по маршруту Ташкент – Хива. Кроме того, на направлении Ташкент – Бекабад будет налажено движение современных электропоездов.
Ожидается, что данные меры будут способствовать развитию экономики страны за счёт повышения пропускной способности железных дорог, сокращения времени в пути для пассажиров и повышения эффективности грузоперевозок.