Toshkent daromadlari eng yuqori hudud bo‘lib qoldi
2025 yil yakunlariga ko‘ra, Toshkent shahri aholining daromadlari eng yuqori bo‘lgan hudud sifatida o‘z mavqeini saqlab qoldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, poytaxtda o‘rtacha oylik nominal ish haqi 10,3 million so‘mni tashkil etdi. Bu haqda podrobno.uz xabar berdi.
Daromadlarning o‘sishi respublikaning boshqa hududlarida ham sezilarli kuzatildi. Xususan, Namangan viloyatida ish haqi 22,8 foizga, Sirdaryoda 20,8 foizga, Jizzaxda esa 20,5 foizga oshdi.
Shu bilan birga, eng past o‘sish Andijon viloyatida qayd etilib, u yerda ko‘rsatkich 13,4 foizni tashkil etdi. O‘zbekiston bo‘yicha o‘rtacha oylik nominal ish haqi dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, 6,38 million so‘mga yetgan.
Tarmoqlar kesimida eng yuqori maosh moliya sohasida qayd etilmoqda. Bank, sug‘urta va lizing sohalarida ishlovchilar o‘rtacha 17,59 million so‘m maosh olmoqda.
So‘nggi besh yil ichida moliya sektori xodimlarining daromadi qariyb ikki baravar oshgani aniqlangan. Shuningdek, IT sohasi ham daromadlar o‘sishi bo‘yicha sezilarli yutuqlarga erishdi.
Axborot va aloqa yo‘nalishida ishlovchilar maoshi besh yil davomida 9,7 million so‘mga oshib, bu tarmoq maoshlar bo‘yicha ikkinchi o‘rinni egalladi. Transport va logistika sohasi uzoq muddatli o‘sish bo‘yicha kuchli uchlikka kiradi.
Ushbu yo‘nalishda o‘rtacha ish haqi 2021 yilga nisbatan 5,4 million so‘mga oshgan. San’at, ko‘ngilochar va dam olish sohasida ham o‘sish sur’ati kuzatildi.
Ushbu tarmoqda ishlovchilarning daromadi bir yil ichida 25 foizga oshib, 5,44 million so‘mni tashkil etdi. Bu tarmoq hali yetakchi sohalardan ortda bo‘lsa-da, o‘sish dinamikasi ijobiy baholanmoqda.

Ташкент сохранил статус региона с самым высоким доходом
По итогам 2025 года город Ташкент сохранил за собой статус региона с самым высоким уровнем доходов населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, средняя номинальная месячная заработная плата в столице составила 10,3 миллиона сумов. Об этом сообщает podrobno.uz.
Рост доходов также был заметен в других регионах республики. В частности, в Наманганской области заработная плата выросла на 22,8%, в Сирдарье — на 20,8%, в Джизаке — на 20,5%.
В то же время самый низкий рост зафиксирован в Андижанской области, где показатель составил 13,4%. По предварительным данным, средняя номинальная месячная заработная плата по Узбекистану достигла 6,38 миллиона сумов.
По отраслям самая высокая зарплата отмечается в финансовом секторе. Работники банковской, страховой и лизинговой сфер получают в среднем 17,59 миллиона сумов.
За последние пять лет доходы сотрудников финансового сектора почти удвоились. Кроме того, IT-сфера также достигла значительных успехов в росте доходов.
Заработная плата работников в области информации и связи за пять лет увеличилась на 9,7 миллиона сумов, что вывело эту отрасль на второе место по уровню зарплат. Транспорт и логистика входят в тройку лидеров по долгосрочному росту.
Средняя заработная плата в этой сфере выросла на 5,4 миллиона сумов по сравнению с 2021 годом. В сфере искусства, развлечений и отдыха также наблюдается рост темпов.
Доходы работников этой отрасли за год выросли на 25% и составили 5,44 миллиона сумов. Хотя эта отрасль пока отстает от ведущих секторов, динамика роста оценивается положительно.