O‘zbekiston YAIM 2025 yilda 7,7 foizga o‘sdi
2025 yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston iqtisodiyoti 7,7 foizga o‘sdi va yalpi ichki mahsulot (YAIM) hajmi joriy narxlarda 1,85 kvadrillion so‘mga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich 2024 yilga nisbatan sezilarli o‘sishni anglatadi. Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, YAIMning real o‘sishi 7,7 foizni tashkil etdi.
Ushbu iqtisodiy o‘sish asosan asosiy tarmoqlarning ijobiy dinamikasi hisobiga ta’minlangan. Hisobot davrida xizmatlar sohasi YAIMning 48,6 foizini tashkil etib, ushbu tarmoqning ulushi avvalgi yilga nisbatan 0,4 foizga oshdi.
Sanoatning ulushi 26,8 foizga yetdi, qurilish esa 7,3 foizni tashkil etdi. Qishloq, o‘rmon va baliqchilik xo‘jaligining ulushi esa 17,3 foizga tushdi.
Sanoatdagi o‘sish, asosan, qayta ishlash tarmog‘i hisobiga ta’minlanib, bu yo‘nalishda qo‘shilgan qiymat 7,7 foizga oshdi. Qurilish sektorida bajarilgan ishlar hajmi 14 foizga o‘sdi.
Xususan, bino va inshootlar qurilishi 7,4 foizga, fuqarolik obyektlari qurilishi 30,8 foizga, ixtisoslashgan qurilish ishlari esa 38,4 foizga ko‘paydi. Xizmatlar sohasida esa 8,5 foizlik o‘sish qayd etildi.
Eng tez rivojlangan yo‘nalishlar axborot va aloqa xizmatlari (23,9 foiz), savdo (13,6 foiz) va yashash hamda ovqatlanish xizmatlari (10,4 foiz) bo‘ldi. Savdo tarmog‘ida asosiy ulush avtotransport vositalarisiz chakana savdoga to‘g‘ri kelib, bu ko‘rsatkich 54,7 foizni tashkil etdi.
Tashish va saqlash tarmog‘ining YAIMdagi ulushi 5,5 foiz bo‘lib, bu sohada avtomobil transporti yetakchilik qilmoqda. Avtomobil transportining ulushi 56,4 foizni tashkil etdi, undan keyin quvur transporti (10,1 foiz) va temir yo‘l (7,3 foiz) joy oldi.
2025 yilda jon boshiga YAIM 48,8 million so‘mni tashkil etdi, bu esa 2024 yilga nisbatan 5,7 foizlik real o‘sishni anglatadi. Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari (AKT) xizmatlarining iqtisodiyotdagi ulushi 2,7 foizni tashkil etdi.
Ushbu tarmoqda aloqa xizmatlari, kompyuter dasturlash va bog‘liq xizmatlar yetakchi bo‘ldi. Kichik tadbirkorlik subyektlari tomonidan 923,5 trillion so‘mlik yalpi qo‘shilgan qiymat yaratilgan bo‘lib, bu umumiy iqtisodiyotning 52,2 foizini tashkil etdi.
Kichik biznesning qishloq xo‘jaligi, xizmatlar, sanoat va qurilish tarmoqlaridagi hissasi sezilarli o‘rin tutdi. Shu bilan birga, kuzatilmaydigan iqtisodiyot YAIMning 26,9 foizini tashkil etib, bu ko‘rsatkichda uy xo‘jaliklari va yashirin sektorning ulushi yuqori bo‘ldi.

ВВП Узбекистана вырос на 7,7 процента в 2025 году
По итогам 2025 года экономика Узбекистана выросла на 7,7%, а объем валового внутреннего продукта (ВВП) по текущим ценам достиг 1,85 квадриллиона сумов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель означает значительный рост по сравнению с 2024 годом. По данным статистического агентства, реальный рост ВВП составил 7,7%.
Данный экономический рост обеспечен в основном за счет положительной динамики основных отраслей. В отчетном периоде сфера услуг составила 48,6% ВВП, и доля этой отрасли увеличилась на 0,4% по сравнению с предыдущим годом.
Доля промышленности достигла 26,8%, а строительства — 7,3%. Доля сельского хозяйства, лесного и рыбного хозяйств снизилась до 17,3%.
Рост в промышленности обеспечен в основном за счет обрабатывающей отрасли, где добавленная стоимость увеличилась на 7,7%. Объем выполненных работ в строительном секторе вырос на 14%.
В частности, строительство зданий и сооружений увеличилось на 7,4%, строительство гражданских объектов — на 30,8%, а специализированные строительные работы — на 38,4%. В сфере услуг отмечен рост на 8,5%.
Самыми быстро развивающимися направлениями стали информационные и коммуникационные услуги (23,9%), торговля (13,6%) и услуги проживания и питания (10,4%). В торговле основная доля приходится на розничную торговлю без учета автотранспортных средств, которая составила 54,7%.
Доля транспортной и складской отрасли в ВВП составила 5,5%, при этом лидирующую позицию занимает автомобильный транспорт. Доля автомобильного транспорта составила 56,4%, за ним следуют трубопроводный транспорт (10,1%) и железнодорожный (7,3%).
В 2025 году ВВП на душу населения составил 48,8 миллиона сумов, что означает реальный рост на 5,7% по сравнению с 2024 годом. Доля услуг информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) в экономике составила 2,7%.
В этой отрасли лидировали услуги связи, программирование и сопутствующие услуги. Субъекты малого предпринимательства создали валовую добавленную стоимость на сумму 923,5 триллиона сумов, что составило 52,2% от общей экономики.
Значительный вклад малого бизнеса был отмечен в сельском хозяйстве, сфере услуг, промышленности и строительстве. При этом теневой сектор составил 26,9% ВВП, в котором значительную долю занимают домашние хозяйства и скрытый сектор.