Xiva va Urganch o‘rtasida yangi pullik yo‘l quriladi
Xorazm viloyatida Xiva va Urganch shaharlarini bog‘laydigan yangi pullik avtomobil yo‘li qurilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha doirasida 49 kilometr uzunlikdagi avtomagistral barpo etiladi. Xiva shahar hokimligi matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, loyiha hudud transport tizimini yaxshilash va xalqaro standartlarga mos zamonaviy yo‘l infratuzilmasini yaratishga qaratilgan.
Yangi yo‘l amaldagi Xiva shossesiga (D215) muqobil bo‘lib, Elobod va Nurli Hayot ko‘chalari kesishmasidan boshlanadi va Urganch xalqaro aeroportigacha yetib boradi. Trassa viloyat markazini janub va sharq tomondan aylanib o‘tishi rejalashtirilgan.
Bu yo‘l avtomobil harakatini yengillashtirishi, shaharlar orasidagi yo‘l vaqtini qisqartirishi, transport xavfsizligini oshirishi va yuk hamda yo‘lovchi tashish jarayonini tezlashtirishi kutilmoqda. Shuningdek, loyiha Xorazm viloyatining investitsion jozibadorligini oshirishga xizmat qilishi aytilmoqda.
Ushbu tashabbus 14-yanvar kuni turizm, transport va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda Prezident Shavkat Mirziyoyevga taqdim etilgan. Mazkur yig‘ilishda Urganchdagi temiryo‘l vokzali bilan aeroportni bog‘laydigan yangi temiryo‘l tarmog‘ini qurish masalasi ham muhokama qilingan.

Между Хивой и Урганчем построят новую платную дорогу
В Хорезмской области планируется строительство новой платной автомобильной дороги, соединяющей города Хива и Ургенч. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого проекта будет построена автомагистраль длиной 49 километров. По информации пресс-службы хокимията города Хива, проект направлен на улучшение транспортной системы региона и создание современной дорожной инфраструктуры, соответствующей международным стандартам.
Новая дорога будет альтернативой действующей Хивинской трассе (D215), начнётся на перекрёстке улиц Элобод и Нурли Хаёт и дойдёт до международного аэропорта Ургенча. Маршрут планируется обходить центр области с юга и востока.
Ожидается, что эта дорога облегчит автомобильное движение, сократит время пути между городами, повысит безопасность транспорта и ускорит процесс перевозки грузов и пассажиров. Также проект призван повысить инвестиционную привлекательность Хорезмской области.
Инициатива была представлена Президенту Шавкату Мирзиёеву 14 января на совещании, посвящённом вопросам развития туризма, транспорта и социальной инфраструктуры. На этом совещании также обсуждался вопрос строительства новой железнодорожной линии, соединяющей железнодорожный вокзал Ургенча с аэропортом.