2026 yilgi “Tashabbusli budjet” 1 fevralda boshlanadi
Bu mavsum “Tashabbusli budjet” amaliyoti joriy etilganidan buyon o‘tkazilayotgan o‘ninchi, ya’ni yubiley mavsum hisoblanadi. Mazkur jarayon bir nechta bosqichda tashkil etiladi.
Jumladan, 1–20 fevral kunlari fuqarolar loyihalarini taqdim etishlari mumkin. 21 fevraldan 7 martgacha esa taqdim etilgan loyihalar saralanadi.
8–10 mart kunlari loyihalarni targ‘ib qilish ishlari amalga oshiriladi. Loyihalar bo‘yicha ovoz berish jarayoni 11–20 mart kunlari o‘tkaziladi.
Bu davrda fuqarolar o‘zlari ma’qul ko‘rgan loyihalarni qo‘llab-quvvatlash imkoniga ega bo‘ladilar. 21–31 mart kunlari qo‘shimcha g‘oliblar e’lon qilinadi.
Asosiy g‘olib loyihalar esa 21 mart – Navro‘z bayrami kuni rasman ma’lum qilinadi. “Tashabbusli budjet” jarayoni fuqarolarni o‘z hududlarini rivojlantirishda faol ishtirok etishga undaydi va jamiyatning barqaror rivojlanishiga hissa qo‘shadi.

2026 год "Инициативный бюджет" начнется 1 февраля
Первый сезон программы «Инициативный бюджет» 2026 года начнется 1 февраля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот сезон является десятым, юбилейным, с момента внедрения практики «Инициативного бюджета». Процесс организован в несколько этапов.
В частности, с 1 по 20 февраля граждане могут подавать проекты. С 21 февраля по 7 марта проводится отбор представленных проектов.
С 8 по 10 марта осуществляется продвижение проектов. Голосование по проектам пройдет с 11 по 20 марта.
В этот период граждане смогут поддерживать проекты, которые им нравятся. С 21 по 31 марта будут объявлены дополнительные победители.
Основные победители проектов будут официально объявлены 21 марта — в день праздника Навруз. Процесс «Инициативного бюджета» побуждает граждан активно участвовать в развитии своих территорий и способствует устойчивому развитию общества.