2025 yilda tug‘ilish va nikohlar kamaydi
2025 yilda O‘zbekistonda demografik ko‘rsatkichlarda sezilarli o‘zgarishlar kuzatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, tug‘ilish va nikohlar soni kamaygan. Bu haqda Adliya vazirligi rasmiy ma’lumot taqdim etdi.
Statistikaga ko‘ra, 2025 yilda mamlakatda 884 ming 500 nafar chaqaloq dunyoga kelgan. Bu o‘tgan yilgi 926 ming 400 ta tug‘ilish ko‘rsatkichiga nisbatan 5,3 foizga kamdir.
Ushbu pasayish deyarli barcha hududlarda kuzatilib, umumiy tendensiyani aks ettirgan. Hududlar kesimida eng ko‘p tug‘ilish Samarqand viloyatida qayd etilib, bu yerda 105,8 ming bola tug‘ilgan.
Keyingi o‘rinlarda Qashqadaryo viloyati (99,0 ming) va Farg‘ona viloyati (98,0 ming) joylashgan. Eng past tug‘ilish ko‘rsatkichlari esa Navoiy viloyatida (24,1 ming), Jizzax viloyatida (36,7 ming) va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (38,6 ming) qayd etilgan.
Shuningdek, Toshkent shahri va Toshkent viloyatida ham tug‘ilishlar soni kamaygan. Toshkent shahrida 71,4 ming, Toshkent viloyatida esa 63,5 ming bola tug‘ilgan.
Bu ko‘rsatkichlar o‘tgan yilga nisbatan past bo‘lib, poytaxt va unga yaqin hududlarda ham pasayish davom etmoqda. Qiziqarli jihati shundaki, kech ota-ona bo‘lish holatlari ortib bormoqda.
2025 yilda 40 yoshdan katta bo‘lgan 6100 nafar ayol ona bo‘lgan. Shuningdek, 60 yoshdan oshgan 600 nafar erkak ota bo‘lgani qayd etilgan.
Bu jamiyatda farzandli bo‘lish va oila qurish yoshining ortib borayotganini ko‘rsatadi. Nikohlar soni ham kamaygan.
2025 yilda mamlakatda 267 ming 100 ta nikoh qayd etilgan bo‘lib, bu 2024 yilga nisbatan 1,7 foizga kamdir. 2024 yil esa so‘nggi 15 yildagi eng past ko‘rsatkich sifatida qayd etilgandi.
Shunga qaramay, ayrim sohalarda o‘sish kuzatilmoqda. Masalan, chet el fuqarolari bilan tuzilgan nikohlar soni sezilarli darajada oshgan.
2025 yilda bunday nikohlar soni 3400 taga yetgan. Bu ko‘rsatkich avvalgi yillarga nisbatan ancha yuqori hisoblanadi.

В 2025 году снизилось количество рождений и браков
В 2025 году в Узбекистане наблюдались значительные изменения в демографических показателях. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, уменьшилось количество рождений и браков. Об этом предоставлены официальные данные Министерства юстиции.
Согласно статистике, в 2025 году в стране родилось 884 500 младенцев. Это на 5,3% меньше по сравнению с показателем в 926 400 рождений в прошлом году.
Это снижение наблюдалось практически во всех регионах и отражает общую тенденцию. По регионам наибольшее количество рождений зафиксировано в Самаркандской области, где родилось 105,8 тысячи детей.
Следующими по числу рождений идут Кашкадарьинская область (99,0 тысячи) и Ферганская область (98,0 тысячи). Самые низкие показатели рождений отмечены в Навоийской области (24,1 тысяча), Джизакской области (36,7 тысячи) и Республике Каракалпакстан (38,6 тысячи).
Кроме того, в городе Ташкент и Ташкентской области также снизилось количество рождений. В городе Ташкент родилось 71,4 тысячи, а в Ташкентской области — 63,5 тысячи детей.
Эти показатели ниже, чем в прошлом году, и снижение продолжается также в столице и прилегающих к ней регионах. Интересно, что увеличивается число случаев позднего родительства.
В 2025 году 6100 женщин старше 40 лет стали матерями. Также зафиксировано, что 600 мужчин старше 60 лет стали отцами.
Это свидетельствует о том, что возраст рождения детей и создания семьи в обществе растёт. Количество браков также уменьшилось.
В 2025 году в стране зарегистрировано 267 100 браков, что на 1,7% меньше по сравнению с 2024 годом. При этом 2024 год был отмечен как самый низкий показатель за последние 15 лет.
Тем не менее, в некоторых сферах наблюдается рост. Например, значительно увеличилось количество браков с иностранными гражданами.
В 2025 году количество таких браков достигло 3400. Этот показатель значительно выше по сравнению с предыдущими годами.