24-fevral kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda kutilmagan, ammo yoqimli bir voqea yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yig‘ilishda ishtirok etgan 4-sinf o‘quvchisi Otamurod Komiljon Otaniyozovning qo‘shig‘ini kuylab berdi. Ushbu iqtidorli bolaning chiqishi yig‘ilganlarda iliq taassurot qoldirdi.
Davlat rahbari esa hazilomuz ravishda “Otajon Xudoyshukurov repertuaridan ham bo‘lsin”, deya kulib, o‘quvchini rag‘batlantirdi. Shundan so‘ng Prezident unga avtomobil sovg‘a qilinishini e’lon qildi.
Bu haqda jurnalist Aziza Qurbaniyova ma’lum qildi. Yig‘ilishning asosiy mavzusi yoshlar bandligini ta’minlash bo‘ldi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, har yili 600 ming nafar yosh mehnat bozoriga kirib kelmoqda. 2030-yilga kelib bu raqam 1 millionga yetishi mumkin.
Prezident yoshlarning o‘z qobiliyatlarini namoyon qilishi va o‘zlariga mos ish topishi uchun barcha sharoitlarni yaratish muhimligini ta’kidladi. O‘tgan yili yoshlar bandligini ta’minlash uchun banklar va Yoshlar ishlari agentligiga 400 million dollar ajratilgan.
Bu mablag‘lar doirasida “Yoshlar biznesi” va “Kelajakka qadam” dasturlari amalga oshirilib, 15 ming nafar yosh o‘z ishini boshlagan. Natijada 50 ming nafardan ortiq odam ish bilan ta’minlangan.
Shuningdek, yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shimcha 200 million dollar ajratilishi rejalashtirilmoqda. Yosh tadbirkorlar uchun kredit miqdori hozirgi 5 milliard so‘mdan 10 milliard so‘mgacha oshirilishi, innovatsion startap loyihalariga esa 100 ming dollargacha investitsiya kiritish imkoniyati yaratilishi e’lon qilindi.
Yig‘ilish davomida ko‘plab muhim qarorlar qabul qilindi. Ammo ko‘pchilikning yodida qolgan voqea — qo‘shiq kuylagan bolaning qalbiga quvonch solgan sovg‘a bo‘ldi.

На собрании президента подарили автомобиль ученику 4 класса
24 февраля на собрании под руководством президента Шавката Мирзиёева произошёл неожиданный, но приятный случай. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ученица 4 класса, участвовавшая в собрании, Отамурод Комилжон Отаниязов исполнил песню. Выступление этого талантливого ребёнка произвело тёплое впечатление на присутствующих.
Глава государства в шутливой форме сказал: «Пусть будет и из репертуара Отоджона Худойшукурова», улыбаясь, и поощрил ученика. После этого президент объявил о подарке автомобиля для него.
Об этом сообщила журналист Азиза Курбаниева. Основной темой собрания было обеспечение занятости молодёжи.
По данным, ежегодно на рынок труда выходит 600 тысяч молодых людей. К 2030 году эта цифра может достичь 1 миллиона.
Президент подчеркнул важность создания всех условий для того, чтобы молодёжь могла проявить свои способности и найти подходящую работу. В прошлом году для обеспечения занятости молодёжи было выделено 400 миллионов долларов банкам и Агентству по делам молодёжи.
В рамках этих средств реализованы программы «Молодёжный бизнес» и «Шаг в будущее», благодаря которым 15 тысяч молодых людей начали своё дело. В результате более 50 тысяч человек получили работу.
Также планируется выделить дополнительно 200 миллионов долларов на поддержку молодёжного предпринимательства. Было объявлено, что сумма кредита для молодых предпринимателей увеличится с нынешних 5 миллиардов сумов до 10 миллиардов сумов, а для инновационных стартап-проектов будет создана возможность инвестирования до 100 тысяч долларов.
В ходе собрания было принято множество важных решений. Но событие, которое запомнилось большинству — подарок, который принес радость в сердце поющего ребёнка.