Prezident yig'ilishida 4-sinf o'quvchisiga avtomobil sovg'a qilindi
24-fevral kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev boshchiligida o‘tgan yig‘ilishda kutilmagan, ammo yoqimli voqea sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yig‘ilishda qatnashgan 4-sinf o‘quvchisi qo‘shiq kuylab bergach, unga avtomobil sovg‘a qilinishi ma’lum qilindi. Bu haqda jurnalist Aziza Qurbomova xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, Otamurod ismli bola Komiljon Otaniyozovning qo‘shig‘ini kuylashini aytgan. Prezident esa hazil aralash “Otajon Xudoyshukurov repertuaridan ham bo‘lsin”, deb kulgi uyg‘otgan.
Suhbatdan so‘ng davlat rahbari o‘quvchiga mashina sovg‘a qilinishini bildirgan. Yig‘ilishda asosiy mavzu yoshlar bandligi edi.
Har yili 600 ming yosh mehnat bozoriga kirib kelayotgani, 2030-yilga borib bu ko‘rsatkich 1 millionga yetishi mumkinligi ta’kidlandi. Prezident yoshlar uchun mos ish o‘rinlari yaratish eng dolzarb masala ekanini qayd etdi.
Shuningdek, o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, yoshlarning uchdan biri tadbirkor bo‘lish istagini bildirgan. O‘tgan yili yoshlar bandligini ta’minlash uchun banklar va Yoshlar ishlari agentligiga 400 million dollar ajratilgan edi.
“Yoshlar biznesi” va “Kelajakka qadam” dasturlari orqali 15 ming nafar yosh o‘z ishini boshladi, natijada 50 ming odam ish bilan ta’minlandi. Yig‘ilishda yana bir muhim yangilik ham e’lon qilindi: yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shimcha 200 million dollar ajratilishi rejalashtirilmoqda.
Bundan tashqari, yosh tadbirkorlar loyihalariga 10 milliard so‘mgacha kredit berish va innovatsion startap loyihalariga 100 ming dollargacha investitsiya kiritishga ruxsat berilishi ma’lum qilindi. Yig‘ilishda ko‘plab muhim raqamlar va qarorlar e’lon qilindi, lekin ko‘pchilikning yodida qolgani — qo‘shiq aytgan bolaning qalbiga quvonch solgan o‘sha sovg‘a bo‘ldi.

На собрании президента 4-класснику подарили автомобиль
24 февраля на собрании под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева произошёл неожиданный, но приятный случай. Об этом сообщил Zamin.uz.
После того как 4-классник, присутствовавший на собрании, спел песню, ему сообщили о подарке — автомобиле. Об этом рассказала журналист Азиза Курбомова.
Как стало известно, мальчик по имени Отамурод сказал, что исполнит песню Комильджона Отаниязова. Президент с улыбкой добавил в шутку: «Пусть будет и из репертуара Отажона Худойшукурова», вызвав смех.
После разговора глава государства сообщил, что школьнику подарят машину. Основной темой собрания была занятость молодёжи.
Отмечалось, что ежегодно на рынок труда выходит 600 тысяч молодых людей, и к 2030 году эта цифра может достичь 1 миллиона. Президент подчеркнул, что создание подходящих рабочих мест для молодёжи — самая актуальная задача.
Кроме того, согласно результатам проведённого опроса, треть молодых людей выразила желание стать предпринимателями. В прошлом году для обеспечения занятости молодёжи банкам и Агентству по делам молодёжи было выделено 400 миллионов долларов.
Через программы «Молодёжный бизнес» и «Шаг в будущее» 15 тысяч молодых людей начали собственное дело, в результате чего 50 тысяч человек получили работу. На собрании также было объявлено ещё одно важное новшество: планируется выделить дополнительно 200 миллионов долларов на поддержку молодёжного предпринимательства.
Кроме того, было сообщено, что молодым предпринимателям будут предоставляться кредиты до 10 миллиардов сумов и разрешено инвестировать до 100 тысяч долларов в инновационные стартап-проекты. На собрании было объявлено много важных цифр и решений, но в памяти большинства остался именно тот подарок, который принес радость в сердце мальчика, исполнившего песню.