O'zbekistonda dori ishlab chiqarish 2030 yilgacha ikki barobar oshadi
O'zbekistonda farmatsevtika sanoatini rivojlantirish va dori vositalari ishlab chiqarishni ko'paytirish masalalari yuzasidan muhim yig'ilish bo'lib o'tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o'tgan majlisda sohani yangi bosqichga olib chiqish uchun zarur vazifalar belgilandi. 2030 yilga qadar ichki bozorda mahalliy dori vositalari ulushini hozirgi 30 foizdan 70 foizga oshirish rejalashtirilgan.
Ushbu maqsadga erishish uchun soha investitsiyalarini jalb qilish tezlashtiriladi va 2026 yilga qadar 1 milliard dollar miqdorida mablag' yo'naltirish ko'zda tutilgan. Bu investitsiyalar so'nggi 9 yil ichida kiritilgan umumiy mablag'larning yarmidan ko'pini tashkil etadi.
Shuningdek, dori vositalari eksportini 1 milliard dollarga yetkazish va kasalliklarning oldini olishga qaratilgan preparatlar ishlab chiqarishni kengaytirish ustuvor vazifa etib belgilandi. Yig'ilish davomida 100 dan ortiq dori ishlab chiqaruvchilar, 50 ta importyor hamda 300 ga yaqin savdo korxonalari va investorlar bilan muzokaralar o'tkazilgani ma'lum qilindi.
Davlat rahbari hududlar hokimlarining tadbirkorlar bilan tizimli muloqot o'rnatmaganini tanqid qildi. Endilikda farmatsevtika korxonalari bilan yaqin hamkorlikni kuchaytirish va biznes vakillarining muammolarini tezkor hal etish talab etiladi.

Производство лекарств в Узбекистане удвоится к 2030 году
В Узбекистане прошло важное совещание по вопросам развития фармацевтической промышленности и увеличения производства лекарственных средств. Об этом сообщает Zamin.uz.
На заседании под председательством президента Шавката Мирзиёева были определены необходимые задачи для вывода отрасли на новый уровень. Планируется увеличить долю местных лекарств на внутреннем рынке с нынешних 30 процентов до 70 процентов к 2030 году.
Для достижения этой цели будет ускорено привлечение инвестиций в отрасль, предусмотрено направление средств в размере 1 миллиарда долларов до 2026 года. Эти инвестиции составят более половины от общего объема вложений за последние 9 лет.
Кроме того, приоритетом определено доведение экспорта лекарств до 1 миллиарда долларов и расширение производства препаратов, направленных на профилактику заболеваний. В ходе совещания было отмечено, что проведены переговоры с более чем 100 производителями лекарств, 50 импортерами, а также около 300 торговыми предприятиями и инвесторами.
Глава государства критиковал руководителей регионов за отсутствие системного диалога с предпринимателями. Теперь требуется усилить тесное сотрудничество с фармацевтическими предприятиями и оперативно решать проблемы представителей бизнеса.