Toshkent shahrining bosh rejasi yangi bosqichga ko'tarilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu rejaning asosiy maqsadi shahar infratuzilmasini rivojlantirish va aholiga qulay sharoitlar yaratishdir. Ushbu maqsadlar doirasida umumiy qiymati 16,2 milliard dollarga teng bo'lgan 31 ta yirik loyiha tasdiqlandi.
Bu o'zgarishlar poytaxt qiyofasini zamonaviy talablar asosida shakllantirishga xizmat qiladi. Tasdiqlangan dasturga ko'ra, loyihalarning katta qismi, ya'ni 28 tasi zamonaviy turar joy majmualari va aholiga xizmat ko'rsatish ob'ektlarini barpo etishga qaratilgan.
Shuningdek, shaharda 5 ta yangi mehmonxona, 2 ta yirik biznes markazi, savdo va ishbilarmonlik majmualari, zamonaviy tibbiyot markazi hamda talabalar uchun qulay yotoqxonalar qurilishi rejalashtirilgan. Shaharsozlik siyosatidagi yangiliklar faqat qurilish bilan cheklanib qolmaydi.
Bosh rejaga kiritilgan o'zgartirishlarga muvofiq, 203 ta hududda renovatsiya, 46 ta hududda rekonstruktsiya va 23 ta hududda konservatsiya strategiyalari amalga oshiriladi. Bu chora-tadbirlar poytaxtning tarixiy va zamonaviy qismlarini uyg'unlashtirish hamda shahar hududlaridan samarali foydalanish imkonini beradi.

В Ташкенте утверждены проекты на сумму 16,2 миллиарда долларов
Основная цель этого плана — развитие городской инфраструктуры и создание комфортных условий для населения. В рамках этих задач утверждены 31 крупный проект общей стоимостью 16,2 миллиарда долларов.
Эти изменения направлены на формирование облика столицы в соответствии с современными требованиями. Согласно утвержденной программе, большая часть проектов, а именно 28, направлена на строительство современных жилых комплексов и объектов обслуживания населения.
Кроме того, в городе планируется строительство 5 новых гостиниц, 2 крупных бизнес-центров, торгово-деловых комплексов, современного медицинского центра, а также удобных общежитий для студентов. Нововведения в градостроительной политике не ограничиваются только строительством.
В соответствии с внесенными изменениями в генеральный план, в 203 районах будут реализованы стратегии реновации, в 46 районах — реконструкции и в 23 районах — консервации. Эти меры позволят гармонично объединить исторические и современные части столицы, а также эффективно использовать городские территории.