Toshkentni Samarqand, Andijon va Chorbog‘ga ulaydigan yangi yo‘llar quriladi
O‘zbekiston hududida transport sohasini yanada rivojlantirish va mamlakat ichidagi aloqalarni mustahkamlash maqsadida uchta yirik pullik avtomobil yo‘lini qurish bo‘yicha muhim loyihalar taqdim etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yangi magistrallar Toshkent shaharini tarixiy Samarqand, g‘arbda joylashgan Andijon hamda shimoli-g‘arbiy hudud hisoblangan Chorbog‘ bilan zamonaviy standartlarda bog‘lab turadi. Yangi yo‘llar qulaylik yaratish bilan birga, safar davomida sarflanadigan vaqtni sezilarli darajada qisqartirishga xizmat qiladi.
Xususan, Toshkent va Andijon shaharlari o‘rtasidagi masofani bosib o‘tish vaqti endi atigi ikki yarim soatni tashkil etadi. Bu natijaga erishish uchun yer ostidan o‘tadigan qirq uch kilometrlik uzun tunnel qurilishi rejalashtirilgan.
Loyihalarni amalga oshirish jarayonida Xitoy, Fransiya, Turkiya, Qatar va Janubiy Koreyadan kelgan nufuzli kompaniyalar ishtirok etmoqda. Xalqaro tajribaga ega bo‘lgan investorlarni jalb qilish qurilish sifatini jahon standartlariga mos ravishda ta’minlashga imkon beradi.
Hozirgi kunda Chorbog‘ yo‘nalishidagi magistralni qurish ishlari rejalashtirilgan bo‘lib, uni uch yil ichida to‘liq yakunlash ko‘zda tutilgan. Ushbu tashabbuslar mamlakatimizdagi logistika tizimini tubdan yaxshilash va mintaqaviy iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ladi.
Pullik yo‘llarning joriy etilishi haydovchilar uchun xavfsiz, qulay va tezkor harakatlanish imkoniyatini taqdim etadi. Bu esa aholining yashash sifati va biznes faoliyati uchun keng imkoniyatlar ochadi.
Kelajakda bunday infratuzilma obyektlari soni ortib, butun davlat bo‘ylab yo‘l tarmog‘i yanada rivojlanadi.

В Узбекистане представлены важные проекты по строительству трех крупных платных автомагистралей с целью дальнейшего развития транспортной сферы и укрепления связей внутри страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти новые магистрали свяжут город Ташкент с историческим Самаркандом, расположенным на западе Андижаном и северо-западным регионом Чорбоғ по современным стандартам. Новые дороги создадут удобства и значительно сократят время в пути.
В частности, время преодоления расстояния между городами Ташкент и Андижан теперь составит всего два с половиной часа. Для достижения этого планируется строительство подземного туннеля длиной сорок три километра.
В реализации проектов участвуют авторитетные компании из Китая, Франции, Турции, Катара и Южной Кореи. Привлечение инвесторов с международным опытом позволит обеспечить качество строительства в соответствии с мировыми стандартами.
В настоящее время запланировано строительство магистрали в направлении Чорбоғ, которое предполагается полностью завершить в течение трех лет. Эти инициативы станут важным шагом в коренном улучшении логистической системы страны и укреплении региональных экономических связей.
Введение платных дорог предоставит водителям возможность безопасного, удобного и быстрого передвижения. Это откроет широкие возможности для качества жизни населения и бизнес-деятельности.
В будущем количество таких инфраструктурных объектов увеличится, и дорожная сеть по всей стране будет развиваться еще активнее.