O‘zbekistonda ayollar soni o‘n sakkiz milliondan oshdi
O‘zbekiston Respublikasida 2026 yilning birinchi kuni, ya’ni yanvar oyining boshidan hisoblangan rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatimizda yashovchi ayollar soni o‘n sakkiz million yettinga ming nafardan oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich doimiy aholining deyarli yarmi, aniqrog‘i 49,6 foizini tashkil etmoqda. Ushbu muhim statistika ma’lumotlari Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan e’lon qilindi va jamiyatimizdagi demografik holatni chuqur tushunishga yordam beradi.
Viloyatlarga bo‘linib olingan ma’lumotlarni tahlil qilsak, ayollar soni bo‘yicha Samarqand viloyati barcha hududlar orasida yetakchi o‘rinni egallaydi. Ushbu tarixiy va madaniy markazda ikki million bir yuz yettisinchi ming nafar ayol istiqomat qiladi.
Viloyatlar orasidagi keyingi o‘rinlarda Farg‘ona vodiysining yetakchi hududi bo‘lgan Farg‘ona viloyati ikki million to‘qson bir ming nafar va Qashqadaryo viloyati esa bitta million sakkiz yuz o‘ttiz bir ming nafar ayol soni bilan alohida taassurot qoldiradi. Boshqa tomondan, aholi zichligi kamroq bo‘lgan hududlarda ayollar soni ham nisbatan past ko‘rsatkichda qayd etilgan.
Masalan, Sirdaryo viloyatida to‘rt yuz yettiston ming nafar va Navoiy viloyatida esa besh yuz qirq sakkiz ming nafar ayollar istiqomat qiladi. Bu raqamlar hududiy rivojlanish va aholi tarqalishini tushunish uchun muhim ahamiyat kasb etadi.
Shuningdek, 2026 yilning fevral oyining yettinchisiga qadar mamlakatimizning umumiy doimiy aholisi uchta million o‘ttuz ming besh yuz yigirma nafarga yetgan. Ushbu kattalikdagi aholi tarkibida o‘n to‘qqiz million o‘n ikki ming uch yuz oltmish sakkiz nafari ayollar va qolgan qismi, ya’ni o‘n to‘qqiz million ikki yuz sakkhetting ming bir yuz o‘ttiz ikki nafari erkaklardan iborat ekanligi aniqlandi.
Bu raqamlar jamiyatimizning gender muvozanatini ko‘rsatib turadi. Demografiya sohasidagi yana bir jiddiy va xursandchilik bag‘ishlovchi yangilik shundaki, o‘tgan 2025 yili davomida O‘zbekiston hududlarida jami sakkiz yuz yettixson to‘qqiz ming olti yuz nafar yangi chaqaloq dunyoga kelgan.
Tug‘ilish ko‘rsatkichi bo‘yicha eng yuqori natijalar yana Samarqand va Farg‘ona viloyatlarida qayd etilgan. Bu esa mamlakatimiz kelajagi va yoshlar salohiyatining mustahkamligidan dalolat beradi.

Число женщин в Узбекистане превысило восемнадцать миллионов
Согласно официальным данным, рассчитанным с первого дня 2026 года, то есть с начала января, количество женщин, проживающих в Республике Узбекистан, превысило восемнадцать миллионов семьсот тысяч человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель составляет почти половину постоянного населения, а именно 49,6 процента. Эти важные статистические данные были опубликованы Национальным комитетом по статистике и помогают глубже понять демографическую ситуацию в нашем обществе.
При анализе данных по регионам, Самаркандская область занимает лидирующее положение среди всех территорий по числу женщин. В этом историческом и культурном центре проживает два миллиона сто семьдесят тысяч женщин.
На следующих местах среди областей находятся Ферганская область, ведущий регион Ферганской долины, с двумя миллионами девяносто одной тысячей женщин, и Кашкадарьинская область с одним миллионом восемьсот тридцать одной тысячей женщин, что также производит особое впечатление. С другой стороны, в регионах с меньшей плотностью населения число женщин зафиксировано на относительно низком уровне.
Например, в Сырдарьинской области проживает четыреста семьдесят тысяч женщин, а в Навоийской области — пятьсот сорок восемь тысяч. Эти цифры имеют важное значение для понимания регионального развития и распределения населения.
Кроме того, по состоянию на седьмое февраля 2026 года общее число постоянного населения нашей страны достигло тридцати миллионов сорока тысяч пятисот двадцати человек. В составе населения такого масштаба было установлено, что женщины составляют девятнадцать миллионов двенадцать тысяч триста шестьдесят восемь человек, а остальная часть, то есть девятнадцать миллионов двести восемьдесят семь тысяч сто тридцать два человека — мужчины.
Эти цифры демонстрируют гендерный баланс в нашем обществе. Еще одной серьезной и радостной новостью в сфере демографии является то, что за прошедший 2025 год на территории Узбекистана родилось всего восемьсот семьдесят девять тысяч шестьсот новорожденных.
Наивысшие показатели по рождаемости снова зафиксированы в Самаркандской и Ферганской областях. Это свидетельствует о будущем нашей страны и устойчивости потенциала молодежи.