Prezident 2026 yilgi Navro‘z bayramini sharafiga maxsus qaror imzoladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti 2026 yilgi Navro‘z umumxalq bayramini sharafiga munosib kutib olish va uni yuqori saviyada tashkil etish bo‘yicha maxsus qaror imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim hujjat mamlakatimizda inson qadri, uning huquq va manfaatlarini ta’minlash hamda xalqimizning farovonligini yanada oshirish yo‘lida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning mantiqiy davomi hisoblanadi. Davlatimiz rahbari tomonidan qabul qilingan bu qaror xalq orasida bayramona kayfiyatni shakllantirish va milliy qadriyatlarni yangidan uyg‘otishga xizmat qiladi.
Qarorda alohida ta’kidlanishicha, Navro‘z bayrami o‘zining insonparvarlik, bag‘rikenglik, saxovat va mehr-oqibat kabi azaliy qadriyatlari bilan jamiyatimizda tinchlik hamda hamjihatlik muhitini mustahkamlashda beqiyos o‘rin tutadi. Sharqona yangi yil sifatida nishonlanadigan ushbu qadimiy sana xalqimizning tarixiy an’analarini asrab-avaylash va kelajak avlodlariga to‘g‘ri yo‘l bilan yetkazishda katta ahamiyatga ega.
Bayram kunlari oilaviy qadriyatlar, qo‘shnilar yordam va o‘zaro hurmat ruhi yanada kuchayadi. Hujjatga muvofiq, bayramni ko‘tarinki ruhda o‘tkazish uchun tegishli vazirlik va idoralarga aniq topshiriqlar berildi.
Navro‘z tantanalari yurtimizning barcha hududlarida, mahallalarda va ta’lim muassasalarida milliy qadriyatlarimizni ulug‘lovchi turli tadbirlar bilan birgalikda tashkil etilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, bayram kunlari ijtimoiy adolat tamoyillarini qaror toptirish, muhtoj insonlarga yordam ko‘rsatish va saxovat tadbirlarini o‘tkazishga alohida e’tibor qaratiladi.
Bu esa jamiyatdagi bag‘rikenglikni yanada kuchaytirishga yordam beradi. Navro‘z bayramiga tayyorgarlik ko‘rish jarayonida xalqimizning boy madaniy merosini namoyish etuvchi ko‘rgazmalar, konsert dasturlari va milliy o‘yinlar tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
Bu kabi tadbirlar jamiyatda o‘zaro hurmat va mehr-oqibat muhitini yanada yuksaltirishga xizmat qiladi. Har bir inson o‘z ona yurtiga bo‘lgan muhabbatini bayram kunlari yanada ochiq namoyon etadi.
Milliy qadriyatlarimizni yangi asr talablari bilan uyg‘unlashtirish orqali biz mustaqil va farovon kelajak quramiz.

Президент подписал специальный указ в честь праздника Навруз 2026 года
Президент Республики Узбекистан подписал специальный указ о достойной подготовке и проведении на высоком уровне общенародного праздника Навруз 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот важный документ является логическим продолжением масштабных реформ, осуществляемых в нашей стране на пути обеспечения ценности человека, его прав и интересов, а также дальнейшего повышения благосостояния нашего народа. Принятое главой государства решение способствует формированию праздничного настроения среди населения и возрождению национальных ценностей.
В указе особо подчеркивается, что праздник Навруз благодаря своим извечным ценностям — гуманизму, толерантности, щедрости и милосердию — занимает неоценимое место в укреплении атмосферы мира и согласия в нашем обществе. Эта древняя дата, отмечаемая как восточный Новый год, имеет большое значение для сохранения исторических традиций нашего народа и передачи их будущим поколениям правильным путем.
В праздничные дни укрепляются семейные ценности, дух взаимопомощи и уважения между соседями. Согласно документу, соответствующим министерствам и ведомствам даны конкретные поручения по проведению праздника в приподнятом настроении.
Празднование Навруза планируется организовать во всех регионах нашей страны, в махаллях и образовательных учреждениях вместе с различными мероприятиями, прославляющими наши национальные ценности. Кроме того, в праздничные дни особое внимание будет уделено утверждению принципов социальной справедливости, оказанию помощи нуждающимся людям и проведению благотворительных мероприятий.
Это поможет еще больше укрепить толерантность в обществе. В процессе подготовки к празднику Навруз планируется проведение выставок, концертных программ и национальных игр, демонстрирующих богатое культурное наследие нашего народа.
Такие мероприятия способствуют дальнейшему повышению атмосферы взаимного уважения и милосердия в обществе. Каждый человек в праздничные дни еще более открыто проявляет свою любовь к своей родной земле.
Гармонизируя наши национальные ценности с требованиями нового века, мы строим независимое и процветающее будущее.