Sovuq kunlarda avtomobillarga gaz to‘ldirishga vaqtinchalik cheklov joriy etildi
O‘zbekiston hududida ob-havo sharoitining keskin o‘zgarishi va havo haroratining katta miqdorda pasayishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu sababli, sovuq kunlarda aholi xonadonlarini va ijtimoiy muassasalarni tabiiy gaz bilan uzluksiz ta’minlash maqsadida respublika bo‘ylab maxsus choralar ko‘rildi. 10 mart kuni soat yettishda boshlab avtomobillarga gaz to‘ldirish uchun mo‘ljallangan barcha kompressor shoxobchalarining ishlashiga vaqtinchalik cheklovlar joriy etiladi.
Ushbu qaror qabul qilishda asosiy e’tibor iloji boricha ko‘proq oilalarga va maktablar, kasalxonalar kabi muhim joylarga yetarli miqdorda issiqlik va yoqilg‘ini yetkazib berishga qaratilgan. Mutasaddilar tashkilotlarining xabar berishicha, bu cheklovlar faqatgina vaqtinchalik holat bo‘lib, havoning qayta isib ketishi va energiya tarmog‘idagi bosim barqarorlashgandan so‘ng, avtomobil gaz to‘ldirish punktlari odatdagi rejimda ishlay boshlaydi.
Haydovchilardan kelsa, shu qisqa vaqt ichida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan noqulayliklar uchun tushunish bilan qarash va sabr-toqat qilish ularning farzandlari hisoblanadi. Gaz taqsimlash tizimida bosimni o‘z vaqtida tiklash uchun mutaxassislar tomonidan barcha zarur texnik ishlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, fuqarolardan uy-joylarida energiya tejash qoidalariga qat’iy rioya etish so‘ralmoqda. Isitish moslamalaridan foydalanishda xavfsizlikni ta’minlash, derazalar va eshiklarni yopiq tutish orqali issiqlik yo‘qotilishining oldini olish har bir oilaning qo‘lida.
Agar barcha aholi birgalikda javobgarlikni his qilsa va resurslardan oqilona foydalansa, sovuq kunlarda ham qulay sharoit yaratish mumkin bo‘ladi. Keling, bir-birimizga yordam berib, qishki muvaffaqiyatni birgalikda ta’minlaylik.

В холодные дни введен временный запрет на заправку автомобилей газом
На территории Узбекистана ожидается резкое изменение погодных условий и значительное понижение температуры воздуха. Об этом сообщает Zamin.uz.
В связи с этим, с целью бесперебойного обеспечения населения и социальных учреждений природным газом в холодные дни по всей республике приняты специальные меры. С 7 часов утра 10 марта вводятся временные ограничения на работу всех компрессорных станций, предназначенных для заправки автомобилей газом.
Основное внимание при принятии этого решения было направлено на обеспечение достаточного количества тепла и топлива для как можно большего числа семей, а также для важных объектов, таких как школы и больницы. По информации ответственных организаций, эти ограничения являются временными, и после потепления и стабилизации давления в энергосистеме автозаправочные пункты начнут работать в обычном режиме.
От водителей просят с пониманием отнестись к возможным неудобствам, которые могут возникнуть за этот короткий период, и проявить терпение, так как это в интересах их детей. Для своевременного восстановления давления в газораспределительной системе специалисты проводят все необходимые технические работы.
Вместе с тем, граждан просят строго соблюдать правила энергосбережения в жилых помещениях. Обеспечение безопасности при использовании отопительных приборов, а также предотвращение потерь тепла путем закрытия окон и дверей находится в руках каждой семьи.
Если все жители будут совместно чувствовать ответственность и разумно использовать ресурсы, то даже в холодные дни можно создать комфортные условия. Давайте помогать друг другу и вместе обеспечим зимний успех.