Dori vositalarini tartibsiz sotish uchun jarimalar ikki barobar oshirildi
O‘zbekiston hududida retsept asosida berilishi shart bo‘lgan kuchli ta’sirga ega dori vositalarini sotish tartibiga rioya etmaslik uchun ko‘riladigan javobgarlik choralarini sezilarli darajada kuchaytirish bo‘yicha muhim qarorlar qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Qonunchilikka kiritilgan so‘nggi o‘zgartirishlarga muvofiq, dorixona xodimlarining yo‘l qo‘ygan qoidabuzarliklari uchun solinadigan jarimalar miqdori ikki barobar oshirildi. Avvalgi tartibda bunday huquqbuzarlik uchun bazaviy hisoblash miqdorining ellikdan yuz baravarigacha jarima belgilangan bo‘lsa, endilikda bu ko‘rsatkich yuzdan ikki yuz baravarigacha oshirildi.
Keling, 2026 yil mart oyiga mo‘ljallangan bazaviy hisoblash miqdori qariyb to‘rt yuz o‘n ikki ming so‘mni tashkil etishini inobatga olsak, qoidabuzar shaxslar juda katta miqdordagi mablag‘ni to‘lashga majbur bo‘ladilar. Shuningdek, qonunchilikda takroriy huquqbuzarliklar uchun jinoiy javobgarlik ham yanada qat’iy shakllantirildi.
Agar ma’muriy jazo qo‘llanilgandan so‘ng yana xato qilsalar yoki dori vositalarini ko‘p miqdorda noqonuniy tarzda sotganliklari aniqlansa, aybdor shaxslarga bazaviy hisoblash miqdorining ikki yuzdan uch yuz baravarigacha jarima solinishi mumkin bo‘ladi. Bundan tashqari, sud qarori bilan uch yilgacha axloq tuzatish ishlari, ikki yildan besh yilgacha ozodlikni cheklash yoki to‘liq besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanishi belgilab qo‘yildi.
Ilgari jinoiy javobgarlik doirasidagi jarimalarning eng kam miqdori yuz baravarni tashkil etgan bo‘lsa, yangi tartib bu boradagi nazoratni yanada kuchaytirishga xizmat qiladi. Ushbu choralar asosan aholi salomatligini himoya qilish va ayniqsa yoshlar o‘rtasida kuchli ta’sirga ega dori vositalarining noqonuniy aylanishini bartaraf etish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Davlat organlari dorixonalarda dori vositalarining retsept asosida berilishi ustidan nazoratni kuchaytirib, qonunbuzarliklarga qarshi murosasiz kurash olib borishni rejalashtirgan. Fuqarolardan dori vositalarini xarid qilishda belgilangan tartib-qoidalarga qat’iy rioya etish hamda shifokor tavsiyasisiz kuchli ta’sirga ega vositalarni o‘z ixtiyori bilan iste’mol qilmaslik so‘ralmoqda.
Bu tadbirlar kelajakda mamlakatimizda tibbiyot sohasidagi tartibni o‘rnatishga va har bir insonning sog‘lig‘ini saqlab qolishga katta hissa qo‘shadi.

Штрафы за нерегулируемую продажу лекарственных средств были увеличены вдвое.
Приняты важные решения о значительном ужесточении мер ответственности за несоблюдение порядка продажи сильнодействующих лекарственных средств, отпускаемых по рецепту, на территории Узбекистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно последним изменениям в законодательстве, размер штрафов за нарушения со стороны работников аптек увеличен вдвое. Если ранее за такие правонарушения предусматривался штраф от пятидесяти до ста базовых расчетных величин, то теперь этот показатель увеличен до ста-двухсот базовых расчетных величин.
Учитывая, что базовая расчетная величина на март 2026 года составляет почти четыреста двенадцать тысяч сумов, нарушители будут обязаны выплатить значительные суммы. Кроме того, в законодательстве более строго определена уголовная ответственность за повторные правонарушения.
Если после применения административного наказания будет допущено новое нарушение или выявлен факт незаконной продажи лекарственных средств в больших объемах, виновным лицам может быть наложен штраф от двухсот до трехсот базовых расчетных величин. Кроме того, решением суда может быть назначено наказание в виде исправительных работ сроком до трех лет, ограничения свободы на срок от двух до пяти лет или лишения свободы сроком до пяти лет.
Если ранее минимальный размер штрафа в рамках уголовной ответственности составлял сто базовых расчетных величин, то новый порядок способствует еще большему усилению контроля. Данные меры в основном направлены на защиту здоровья населения и, в частности, на устранение незаконного оборота сильнодействующих лекарственных средств среди молодежи.
Государственные органы планируют усилить контроль за отпуском лекарственных средств по рецепту в аптеках и вести беспощадную борьбу с нарушениями. Граждан просят строго соблюдать установленные правила при покупке лекарств и не употреблять сильнодействующие средства по собственному усмотрению без рекомендации врача.
Эти мероприятия в будущем внесут большой вклад в наведение порядка в сфере здравоохранения нашей страны и сохранение здоровья каждого человека.