Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmati bugun poytaxt aholisi va mehmonlarini noqulay ob-havo sharoiti haqida xabardor qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shahar hududida kuchli shamol va yog'ingarchilik kuzatilmoqda. Bu holat tufayli fuqarolardan o'zlarini ehtiyot bo'lishlariga va shaharda harakatlanishda diqqatni yig'ishtirishlariga chaqirilmoqda.
Mutasaddilar ta'kidlashicha, bunday sharoitlarda elektr uzatish simlarining uzilishi va yirik daraxtlarning qulashi kabi xavfli vaziyatlar yuzaga kelishi mumkin. Shu sababli, avtomobil egalari o'z transport vositalarini elektr simlari ostida yoki eski, muntazam bo'lmagan daraxtlar yaqiniga qoldirmaslikka maslahat berilmoqda.
Bu chora ko'plab shikastlanishlar va boshqa noqulayliklarning oldini olishga yordam beradi. Shahar ko'chalarida piyodalar va haydovchilarning xavfsizlik qoidalariga rioya qilishi ayni paytda juda muhim hisoblanadi.
O'z hayotingiz va yaqinlaringiz salomatligini, shuningdek, shaxsiy mulkingizni asrash uchun har birimiz javobgardir. Hozirgi kunda barcha tegishli kommunal xizmatlari va qutqaruv brigadalar to'liq ishga tayyor holatda turibdi.
Yuzaga kelishi mumkin bo'lgan istalgan muammolarni qisqa vaqt ichida hal qilish uchun maxsus kuchlar jamlanib, doimiy ravishda monitoring olib borilmoqda. Agar shaharda qandaydir favqulodda holat yuz bersa, aholi zudlik bilan 112 va 1055 qisqa raqamlariga yoki shahar hokimligi matbuot xizmati telefon raqamlari bo'lgan 71 212 69 80 va 71 212 69 82 raqamlariga murojaat qilishi tavsiya etiladi.
Har bir fuqaroning tez va aniq xabari qutqaruv ishlarini samarali tashkil etishda hal qiluvchi ahamiyatga ega. Barcha xizmatlar aholi bilan yaqin aloqada bo'lib, vaziyatni barqarorlashtirishga qaratilgan choralarni izchil amalga oshirmoqda.

В Ташкенте наблюдаются сильный ветер и осадки
Пресс-служба хокимията города Ташкента сегодня проинформировала жителей и гостей столицы о неблагоприятных погодных условиях. Об этом сообщает Zamin.uz.
На территории города наблюдаются сильный ветер и осадки. В связи с этим граждан призывают быть осторожными и внимательными при передвижении по городу.
По словам ответственных лиц, в таких условиях могут возникать опасные ситуации, такие как обрыв линий электропередач и падение крупных деревьев. Поэтому владельцам автомобилей рекомендуется не оставлять свои транспортные средства под электропроводами или рядом со старыми, ненадежными деревьями.
Эта мера поможет предотвратить множество повреждений и других неудобств. Соблюдение правил безопасности пешеходами и водителями на городских улицах в настоящее время особенно важно.
Каждый из нас несет ответственность за сохранение своей жизни и здоровья близких, а также личного имущества. В настоящее время все соответствующие коммунальные службы и спасательные бригады находятся в полной готовности к работе.
Для оперативного решения возможных проблем сформированы специальные силы, которые ведут постоянный мониторинг. В случае возникновения чрезвычайной ситуации в городе населению рекомендуется незамедлительно обращаться по коротким номерам 112 и 1055 или по телефонам пресс-службы хокимията города 71 212 69 80 и 71 212 69 82.
Быстрое и точное сообщение каждого гражданина имеет решающее значение для эффективной организации спасательных работ. Все службы находятся в тесном контакте с населением и последовательно реализуют меры, направленные на стабилизацию ситуации.