Mol-mulk solig‘idan ozod etiladigan fuqarolar ro‘yxati e’lon qilindi
Davlatimiz tomonidan aholining moddiy ahvolini yaxshilash va ijtimoiy himoyani kuchaytirish maqsadida mol-mulk solig‘i bo‘yicha bir qancha muhim imtiyozlar belgilangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu choralar orqali jamiyatdagi ehtiyojmand va xizmat ko‘rsatgan fuqarolar soliq yukidan qisman yoki to‘liq ozod etiladi. Avvalo, Vatanimiz oldidagi xizmatlari yuqori baholanayotgan shaxslar to‘liq imtiyozga ega bo‘ladi.
O‘zbekiston Qahramoni va Shuhrat ordeni sohiblari, urush nogironlari hamda jangovar harakatlar qatnashchilari mol-mulk solig‘idan butunlay ozod qilinadi. Xizmat safarida jon fido qilgan harbiy xizmatchilar va ichki ishlar organlari yordamchilarining ota-onalari hamda bevalariga ham ushbu imtiyoz taqdim etiladi.
Bundan tashqari, qayta tiklanadigan energiya manbalari jihozlarini o‘rnatgan shaxslarga uch yil muddatga vaqtinchalik imtiyoz beriladi. Davlat tomonidan yetim bolalar uchun ajratilgan uy-joylarga nisbatan ular yigirma uch yoshga to‘lgunlaricha soliq olinmaydi.
Shuningdek, qisman imtiyozga sazovor bo‘lgan toifalar ham mavjud. O‘n nafar va undan ortiq farzand tarbiyalayotgan ko‘p bolali oilalar, nafaqada yashovchilar birinchi va ikkinchi guruh nogironlari uchun oltmish kvadrat metr maydongacha bo‘lgan uy-joy qismi soliqdan ozod etiladi.
Bu holatda qolgan maydoni uchun esa soliq to‘lanishi kerak bo‘ladi. Mazkur imtiyozlardan foydalanish shartlari aniq belgilangan bo‘lib, bu afzalliklar faqat bitta uy-joy obyektiga nisbatan qo‘llaniladi.
Agar bir shaxsning bir nechta turar joyi bo‘lsa, imtiyoz faqat bittasiga beriladi. Davlat soliq organlari tomonidan shu imtiyozni amalga oshirish uchun tegishli hujjatlar va guvohnomalarni topshirish talab qilinadi.
Fuqarolar o‘z huquqlaridan to‘liq foydalanishlari uchun soliq inspeksiyalari bilan bog‘lanib, kerakli hujjatlarni rasmiy tartibda taqdim etishlari lozim. Bu tizim orqali soliq to‘lovchilarning imkoniyatlari hisobga olinib, ularga qulay sharoitlar yaratilmoqda.

Опубликован список граждан, освобождаемых от налога на имущество
В целях улучшения материального положения населения и усиления социальной защиты государством предусмотрены ряд важных льгот по налогу на имущество. Об этом сообщает Zamin.uz.
Благодаря этим мерам нуждающиеся и заслуженные граждане общества будут частично или полностью освобождены от налоговой нагрузки. В первую очередь, лица, чьи заслуги перед нашей Родиной высоко оценены, получат полную льготу.
Герои Узбекистана и кавалеры ордена «Шухрат», инвалиды войны, а также участники боевых действий полностью освобождаются от налога на имущество. Данная льгота предоставляется также родителям и вдовам военнослужащих и сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебного долга.
Кроме того, лицам, установившим оборудование для возобновляемых источников энергии, предоставляется временная льгота сроком на три года. В отношении жилых помещений, выделенных государством для сирот, налог не взимается до достижения ими возраста двадцати трех лет.
Также существуют категории, имеющие право на частичную льготу. Для многодетных семей, воспитывающих десять и более детей, пенсионеров и инвалидов первой и второй групп освобождается от налогообложения часть жилого помещения площадью до шестидесяти квадратных метров.
За оставшуюся площадь необходимо будет уплатить налог. Условия использования данных льгот четко определены, и эти преимущества применяются только к одному объекту недвижимости.
Если у одного лица имеется несколько жилых помещений, льгота предоставляется только на одно из них. Для реализации данной льготы налоговыми органами требуются соответствующие документы и свидетельства.
Для полного использования своих прав гражданам необходимо обратиться в налоговые инспекции и предоставить необходимые документы в установленном порядке. Благодаря этой системе учитываются возможности налогоплательщиков, создаются для них благоприятные условия.