Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevga neft va gaz sohasidagi asosiy vazifalar bajarilishi hamda tarmoqni yanada rivojlantirish bo'yicha olib borilayotgan ishlar haqida navbatdagi hisobot taqdim etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Joriy yilning 30 yanvar kunida O'zbekneftgaz aksiyadorlik jamiyati faoliyatini tubdan yaxshilash, uglevodorod zaxiralarini kengaytirish va ishlab chiqarish jarayonlariga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish bo'yicha aniq ko'rsatmalar berilgan edi. 23 fevral kuni ushbu topshiriqlar ijrosining dastlabki natijalari tahlil qilingan bo'lsa, bugungi yig'ilishda erishilgan yutuqlar va yo'l qo'yilgan kamchiliklar chuqur o'rganildi.
Sohadagi eng muhim yo'nalishlardan biri geologik qidiruv ishlarini tezlashtirish va yangi konlarni o'zlashtirish hisoblanadi. Hisobot davrida mutasaddilar tomonidan 471 kvadrat kilometr maydonda uch o'lchamli seysmik qidiruv ishlari amalga oshirilgani qayd etildi.
Shuningdek, o'n birta yangi quduq burg'ulash yo'li bilan ishga tushirildi va yigirma ta mavjud quduqda ta'mirlash ishlari yakunlandi. Bundan tashqari, besh ta muhim texnologik tadbir o'tkazilishi orqali qazib chiqarish hajmini barqarorlashtirishga erishilmoqda.
Bu kabi sa'y-harakatlar mamlakatimiz energetika xavfsizligini ta'minlashda hal qiluvchi ahamiyat kasb etadi. Yig'ilishda faqatgina qazib chiqarish hajmi emas, balki korxonalarning moliyaviy barqarorligini ta'minlash va operatsion samaradorlikni oshirish masalalariga ham alohida e'tibor qaratildi.
Xarajatlarni maqbullashtirish, energiya resurslarini tejash va ishlab chiqarish jarayonlarida zamonaviy boshqaruv tizimlarini joriy etish orqali tarmoq rentabelligini oshirish zarurligi ta'kidlandi. Davlatimiz rahbari soha rahbarlari oldiga aniq hisob-kitoblar asosida ish yuritish va qat'iy intizomga rioya qilish bo'yicha qo'shimcha vazifalarni belgilab berdi.
Xulosa qilib aytganda, neft va gaz tarmog'i iqtisodiyotimizning lokomotivi hisoblanadi. Shu bois, har bir loyiha va har bir quduq samaradorligi davlat nazoratida bo'lishi shart.
Prezident tomonidan berilgan topshiriqlar ijrosi nafaqat tarmoq rivojiga, balki aholi va iqtisodiyotning barcha tarmoqlarini energiya resurslari bilan uzluksiz ta'minlashga xizmat qiladi. Kelgusida qidiruv ishlarini yanada kengaytirish va xalqaro tajribani o'zlashtirish orqali uglevodorod bazasini boyitish ustuvor vazifa bo'lib qoladi.

Обсуждены новые достижения и задачи в нефтегазовой сфере
Главе нашего государства Шавкату Мирзиёеву был представлен очередной отчет о выполнении основных задач в нефтегазовой сфере и проводимой работе по дальнейшему развитию отрасли. Об этом сообщает Zamin.uz.
30 января текущего года были даны четкие указания по коренному улучшению деятельности акционерного общества «Узбекнефтегаз», расширению запасов углеводородов и внедрению современных технологий в производственные процессы. 23 февраля были проанализированы первые результаты выполнения этих поручений, а на сегодняшнем заседании подробно изучены достигнутые успехи и допущенные недостатки.
Одним из важнейших направлений в отрасли является ускорение геологоразведочных работ и освоение новых месторождений. В отчетном периоде ответственными лицами было отмечено проведение трехмерных сейсмических исследований на площади 471 квадратный километр.
Кроме того, введено в эксплуатацию одиннадцать новых скважин методом бурения, а ремонтные работы завершены на двадцати существующих скважинах. Также за счет проведения пяти важных технологических мероприятий достигается стабилизация объемов добычи.
Подобные усилия имеют решающее значение для обеспечения энергетической безопасности нашей страны. На заседании особое внимание уделялось не только объемам добычи, но и обеспечению финансовой устойчивости предприятий и повышению операционной эффективности.
Было подчеркнуто, что необходимо повысить рентабельность отрасли за счет оптимизации затрат, экономии энергетических ресурсов и внедрения современных систем управления в производственные процессы. Глава государства поставил перед руководителями отрасли дополнительные задачи по ведению работы на основе точных расчетов и строгому соблюдению дисциплины.
В заключение можно сказать, что нефтегазовая отрасль является локомотивом нашей экономики. Поэтому эффективность каждого проекта и каждой скважины должна находиться под государственным контролем.
Исполнение поручений Президента служит не только развитию отрасли, но и бесперебойному обеспечению населения и всех секторов экономики энергетическими ресурсами. В дальнейшем приоритетной задачей останется расширение поисковых работ и обогащение углеводородной базы путем освоения международного опыта.