O‘zbekistonda haftaning o‘rtalaridan sovuq havo orqaga chekinadi
O‘zbekiston hududida haftaning o‘rtalaridan boshlab sovuq havo oqimi asta-sekin orqaga chekina boshlaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqida O‘zgidromet xizmati tomonidan taqdim etilgan yangi prognozda batafsil ma’lumot berilgan. Chorshanba kuni, ya’ni 11 martda respublikaning katta qismida yog‘inli havolar kutilmaydi.
Kechasi havo harorati bir daraja sovuqdan uch daraja sovuqqacha, ayrim joylarda esa besh daraja sovuqgacha tushishi mumkin. Kunduzi harorat nol darajadan besh daraja issiq oralig‘ida bo‘ladi.
Respublika shimoliy hududlarida kechasi harorat yetti daraja sovuqdan o‘n daraja sovuqqacha, kunduzi esa nol darajadan besh daraja issiqda bo‘lishi rejalashtirilgan. Shu bilan birga, ayrim viloyatlarda shamol tezligi o‘n uch metr sekunddan o‘n sakkiz metr sekundgacha kuchayishi kutilmoqda.
Farg‘ona vodiysi hududlarida esa shamol tezligi ba’zan yigirma ikki metr sekunddan yigirma besh metr sekundgacha yetishi ehtimoli mavjud. O‘n va o‘n bir mart kunlari respublikaning tog‘ oldi hamda tog‘li mintaqalarida sel va suv toshqini hodisalari kuzatilishi mumkinligi haqida ogohlantirilgan.
Tog‘li joylarda qor ko‘chishi xavfi ham saqlanib turibdi, shuning uchun aholi ehtiyot bo‘lishlari lozim. Payshanba kuni, ya’ni 12 mart kechasida sovuq havo massasi hali ham saqlanib qoladi.
Biroq kunduzdan boshlab sovuq havo o‘zini asta-sekin chekina boshlaydi va respublika hududidan chiqib ketadi. Havo harorati bosqichma-bosqich ko‘tarilib, ish haftasining oxirgi kunlariga kelib kunduzi o‘n daraja issiqdan o‘n besh daraja issiqqa yetadi.
Ushbu kunlarda yog‘inli havolar kutilmaydi, lekin kechasi va ertalab ayrim joylarda tuman tushishi ham mumkin. Aholi yuqoridagi ma’lumotlarni inobatga olib, kundalik hayotini shu maqsadga moslashtirishi tavsiya etiladi.

В Узбекистане со второй половины недели холодная погода начнет отступать
На территории Узбекистана со второй половины недели холодный воздушный поток начнет постепенно отступать. Об этом сообщает Zamin.uz.
Подробная информация об этом содержится в новом прогнозе, предоставленном Узгидрометом. В среду, 11 марта, на большей части республики осадки не ожидаются.
Ночью температура воздуха составит от одного градуса мороза до трех градусов мороза, а в отдельных районах может опуститься до пяти градусов ниже нуля. Днем температура будет колебаться от нуля до пяти градусов тепла.
В северных регионах республики ночью температура ожидается от семи до десяти градусов мороза, а днем — от нуля до пяти градусов тепла. При этом в некоторых областях скорость ветра может усилиться с тринадцати до восемнадцати метров в секунду.
В районах Ферганской долины скорость ветра местами может достигать от двадцати двух до двадцати пяти метров в секунду. 10 и 11 марта предупреждено о возможности возникновения селей и паводков в предгорных и горных районах республики.
В горной местности сохраняется опасность схода лавин, поэтому населению следует быть осторожным. В ночь на четверг, 12 марта, холодная воздушная масса еще сохранится.
Однако начиная с дня холодная погода начнет постепенно отступать и покинет территорию республики. Температура воздуха будет повышаться поэтапно, и к последним дням рабочей недели днем она достигнет от десяти до пятнадцати градусов тепла.
В эти дни осадки не ожидаются, однако ночью и утром в отдельных районах возможен туман. Населению рекомендуется учитывать вышеуказанные данные и соответствующим образом планировать свою повседневную жизнь.