Oxirgi yillar davomida poytaxtimizdagi jamoat transporti tizimida katta o‘zgarishlar ro‘y berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasi e’lon qilgan rasmiy ma’lumotlar Toshkent metropolitenidan foydalanish hajmining keskin oshganini ko‘rsatmoqda. 2025 yil davomida poytaxt metro yo‘laklari bo‘ylab jami 286 million 800 ming nafar yo‘lovchi tashilgan.
Bu raqam shunchaki statistika emas, balki aholining metroga bo‘lgan ishonchi va shahar transportining rivojlanish darajasini aks ettiruvchi muhim ko‘rsatkichdir. Tarixiy solishtirmalar qilganda o‘sish sur’ati yanada aniqroq ko‘zga tashlanadi.
Yuz yilning boshida, ya’ni 2000-yilda Toshkent metrosidan 125 million 700 ming nafar inson foydalangan edi. O‘tgan yigirma besh yil ichida bu raqam 161 million 100 ming nafarga yetib, keyinchalik yana o‘sishni davom ettirdi.
Natijada bugungi kunda metro xizmatidan foydalanish hajmi o‘tmish bilan solishtirganda deyarli ikki baravarga yaqin ortgan bo‘lib, bu shahar infratuzilmasining samaradorligini isbotlaydi. Raqamlarni chuqurroq tahlil qilganda, yo‘lovchilar sonida vaqtinchalik pasayishlar ham kuzatilgani ma’lum bo‘ladi.
Ming yillikning o‘rtalarida foydalanuvchilar soni biroz kamaygan edi, ammo keyingi davrlarda bu tendensiya o‘zgargan. Ayniqsa 2021-yildan boshlab metrodan foydalanish jadal sur’atlarda tiklandi.
2024-yilda bu ko‘rsatkich 270 million 300 ming nafarni tashkil etgan bo‘lsa, 2025-yilda esa yangi rekord o‘rnatildi. Statistika orasida 2020-yil alohida o‘rin tutadi.
Shu yili turli omillar tufayli metropoliten foydalanuvchilari soni 38 million 800 ming nafargacha tushib ketgan edi. Biroq, shundan so‘ng bu ko‘rsatkich izchil ravishda o‘sib borgan va poytaxt metrosi yana eng qulay hamda ommabop transport vositalaridan biriga aylandi.
Umuman olganda, so‘nggi chorak asr mobaynida Toshkent metropoliteni yo‘lovchi tashish sohasidagi o‘rni va ahamiyati ortdi. Bu esa poytaxtning umumiy transport tizimidagi eng muhim va samarali bo‘g‘inlardan biri ekanligini yana bir bor tasdiqlab o‘tdi.

Использование Ташкентского метро резко возросло, удвоившись за двадцать пять лет
За последние годы в системе общественного транспорта нашей столицы произошли значительные изменения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальные данные, опубликованные Национальным статистическим комитетом, показывают резкий рост объема использования Ташкентского метрополитена. В течение 2025 года по линиям метро столицы было перевезено в общей сложности 286 миллионов 800 тысяч пассажиров.
Это число — не просто статистика, а важный показатель доверия населения к метро и уровня развития городского транспорта. При исторических сравнениях темпы роста становятся еще более очевидными.
В начале века, то есть в 2000 году, Ташкентским метро пользовались 125 миллионов 700 тысяч человек. За прошедшие двадцать пять лет это число достигло 161 миллиона 100 тысяч, а затем продолжило расти.
В результате сегодня объем использования метро почти вдвое превысил показатели прошлого, что подтверждает эффективность городской инфраструктуры. При более глубоком анализе данных видно, что в числе пассажиров наблюдались временные спады.
В середине тысячелетия количество пользователей немного снизилось, однако в последующие периоды эта тенденция изменилась. Особенно с 2021 года использование метро быстро восстановилось.
В 2024 году этот показатель составил 270 миллионов 300 тысяч, а в 2025 году был установлен новый рекорд. Особое место в статистике занимает 2020 год.
В этом году из-за различных факторов количество пользователей метрополитена снизилось до 38 миллионов 800 тысяч. Однако после этого показатель стабильно рос, и ташкентское метро вновь стало одним из самых удобных и популярных видов транспорта.
В целом за последние четверть века значение и роль Ташкентского метрополитена в перевозке пассажиров возросли. Это еще раз подтвердило, что он является одним из самых важных и эффективных звеньев общей транспортной системы столицы.