O‘zbekistonda 12 martda yog‘ingarchiliksiz ob-havo va tuman kutilmoqda
O‘zbekiston gidromet xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning 12 mart kuni respublikamiz hududida asosan yog‘ingarchiliksiz ob-havo hukm suradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kun davomida havo harorati sekin-asta ko‘tarila boshlaydi. Biroq, tun va ertalabki soatlarda sovuq hali ham sezilarli darajada saqlanib turadi.
Ayniqsa, ayrim hududlarda tuman chiqishi ehtimoli mavjud bo‘lib, bu esa haydovchilar uchun ehtiyotkorlik talab qiladi. Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, lekin yomg‘ir yog‘ishi kutilmaydi.
Poytaxtda kechasi harorat uchdan besh gradusgacha sovuq, kunduzi esa oltidan sakkiz gradusgacha iliq bo‘ladi. Ertalabki soatlarda tuman ko‘plab yerlarda kuzatilishi mumkinligi sababli, yo‘l harakati ishtirokchilariga diqqatni yig‘ish tavsiya etiladi.
Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatlarida ham osmon ochiqroq bo‘ladi, ammo sovuq hali ham qattiq his qilinadi. Bu hududlarda kechasi uchdan sakkiz gradusgacha sovuq, kunduzi esa xuddi shu darajada iliq bo‘lishi kutilmoqda.
Ustyurtda havo sharoiti yanada qattiqroq bo‘ladi. Kechasi harorat o‘ndan o‘n ikki gradusgacha sovuqqa tushishi, kunduzi esa to‘rt gradus sovuqdan bir gradus iliqgacha bo‘lishi mumkin.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham yog‘ingarchilik bo‘lmasa-da, ba’zi joylarda tuman kuzatilishi mumkin. Bu hududlarda kechasi uchdan sakkiz gradusgacha sovuq, kunduzi esa to‘rt dan to‘qqiz gradusgacha iliq harorat kuzatiladi.
Navoiy viloyatining cho‘l hududlarida tunlari beshdan o‘n gradusgacha sovuq saqlanib turadi. Toshkent viloyati, Sirdaryo, Jizzax va Samarqandda ham kun quruq o‘tadi.
Bu hududlarda kechasi noldan besh gradusgacha sovuq, kunduzi esa uchdan sakkiz gradusgacha iliq bo‘lishi kutilmoqda. Qashqadaryo va Surxondaryoda esa bahor nafasi kuchliroq seziladi.
Bu yerlarda kunduzi sakkizdan o‘n uch gradusgacha iliq bo‘ladi. Andijon, Namangan va Farg‘ona vodiylarida ham yog‘ingarchilik kutilmaydi, ammo ertalab tumanli havo sharoiti bo‘lishi mumkin.
Tog‘oldi va tog‘li hududlarda vaziyatga jiddiyroq qarash talab etiladi. U yerda yog‘ingarchilik bo‘lmasa-da, tuman, sel-suv toshqini xavfi va qor ko‘chishi ehtimoli saqlanib qoladi.
Bu mintaqalarda kechasi harorat o‘ndan o‘n besh gradusgacha sovuqqacha tushishi mumkin. Umumiy holda, 12 mart kuni O‘zbekistonda ob-havo biroz yumshaydi, lekin ertalabki sovuq hali chekinmaydi.
Bahor eshik qoqmoqda, ammo qish ham o‘zini to‘liq ketgan deb sanashga vaqt yo‘qligini bildirib turibdi.

В Узбекистане 12 марта ожидается безосадочная погода и туман
По данным узбекской гидрометслужбы, 12 марта текущего года на территории нашей республики преимущественно ожидается безосадочная погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
В течение дня температура воздуха постепенно начнет повышаться. Однако холод по ночам и утрам по-прежнему будет ощущаться в значительной степени.
Особенно в некоторых районах возможен туман, что требует осторожности от водителей. В Ташкенте погода будет переменчивой, но дождя не ожидается.
В столице ночью температура опустится до трех-пяти градусов мороза, а днем потеплеет до шести-восьми градусов тепла. Из-за возможного тумана во многих местах утром участникам дорожного движения рекомендуется быть внимательными.
В Каракалпакстане и Хорезмской области небо будет более ясным, однако холод по-прежнему будет сильно ощущаться. В этих регионах ночью ожидается от трех до восьми градусов мороза, а днем примерно такая же температура тепла.
В Устюртском районе погодные условия будут еще суровее. Ночью температура может опуститься до минус десяти-двенадцати градусов, а днем колебаться от минус четырех до одного градуса тепла.
В Бухарской и Навоийской областях осадков не ожидается, но в некоторых местах возможен туман. Ночью температура будет от трех до восьми градусов мороза, а днем от четырех до девяти градусов тепла.
В пустынных районах Навоийской области ночью сохраняется холод от минус пяти до минус десяти градусов. В Ташкентской области, Сирдарье, Джизаке и Самарканде день пройдет без осадков.
В этих регионах ночью ожидается от нуля до минус пяти градусов, а днем от трех до восьми градусов тепла. В Кашкадарье и Сурхандарье весеннее тепло будет ощущаться сильнее.
Днем там температура поднимется от восьми до тринадцати градусов тепла. В Андижане, Намангане и Ферганской долине осадков не ожидается, но утром возможна туманная погода.
В горных и предгорных районах ситуация требует более серьезного внимания. Там, несмотря на отсутствие осадков, сохраняется риск тумана, селевых потоков и схода снега.
В этих регионах ночью температура может опускаться до минус десяти-пятнадцати градусов. В целом, 12 марта в Узбекистане погода немного потеплеет, но утренний холод еще не отступит.