Energetika vazirligining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakat bo‘ylab magistral gaz quvurlarida bosimni me’yoriy darajaga yetkazish va uni barqarorlashtirish bo‘yicha o‘ta muhim ishlar davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu texnik jarayonlar tufayli hozirgi kunda ayrim hududlarda tabiiy gaz ta’minotini to‘liq va uzluksiz saqlash uchun vaqtinchalik tartibot joriy etilgan. Mas’ul mutaxassislar ta’kidlashicha, gaz bosimi past bo‘lgan sharoitda eng birinchi navbatda odamlar yashaydigan uylar hamda maktablar, bolalar bog‘chalari va kasalxonalar kabi ijtimoiy soha obyektlarini yoqilg‘i bilan ta’minlash ustuvor vazifa hisoblanadi.
Aynan shu sababli bugungi kunda metan yoqilg‘i quyish stansiyalari faoliyati asosan jamoat transporti va ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan boshqa transport vositalariga xizmat ko‘rsatishga yo‘naltirilgan. Bu chora tadbirlar yashin va muhim obyektlarning ishlashi to‘xtamasligini ta’minlashga qaratilgan bo‘lib, aholi uchun ham buyuk ahamiyat kasb etadi.
Shuningdek, yoqilg‘i bozorida avtobenzin va suyultirilgan gaz savdosi ham o‘zgargan. Birja orqali chiqarilayotgan avtobenzin va propan gazining hajmi sezilarli darajada oshirilgan.
Mutasaddilar xususiy yoqilg‘i quyish shoxobchalari egalari va savdogarlarni narxlarni sun’iy ravishda ko‘tarmaslikka chaqirmoqdalar. Hozirda yoqilg‘i narxlari ustidan davlat nazorati kuchaytirilgan bo‘lib, har qanday noqonuniy narx oshirish holatlari tez orada bartaraf etiladi.
Vazirlik fuqarolarni tushunishga va qiyinchiliklar davrida bir-biriga yordam berishga chaqirmoqda. Gaz ta’minotining to‘liq tiklanishi va barcha hududlarda barqarorlik o‘rnatilishiga yaqinda erishilishi kutilmoqda.

Возникновение ограничений на метановых заправочных станциях из-за низкого давления газа
Согласно последним данным Министерства энергетики, по всей стране продолжаются крайне важные работы по приведению давления в магистральных газопроводах к нормативному уровню и его стабилизации. Об этом сообщает Zamin.uz.
В связи с этими техническими процессами в настоящее время в некоторых регионах введен временный режим для обеспечения полного и бесперебойного снабжения природным газом. Ответственные специалисты подчеркивают, что в условиях низкого давления газа первоочередной задачей является обеспечение топливом жилых домов, а также социальных объектов, таких как школы, детские сады и больницы.
Именно поэтому в настоящее время деятельность метановых заправочных станций ориентирована преимущественно на обслуживание общественного транспорта и других транспортных средств, имеющих социальное значение. Эти меры направлены на обеспечение бесперебойной работы транспорта и важных объектов, что имеет большое значение для населения.
Кроме того, изменилась ситуация на рынке топлива в отношении продажи автомобильного бензина и сжиженного газа. Объемы выпускаемого через биржу автомобильного бензина и пропанового газа значительно увеличены.
Компетентные органы призывают владельцев частных заправочных станций и торговцев не допускать искусственного повышения цен. В настоящее время государственное регулирование цен на топливо усилено, и любые случаи незаконного повышения цен будут оперативно устранены.
Министерство призывает граждан к пониманию и взаимопомощи в этот трудный период. Ожидается, что полное восстановление газоснабжения и установление стабильности во всех регионах произойдет в ближайшее время.