Toshkent va Samarqand o‘rtasida yangi pullik avtomagistral ishga tushadi
Yaqinda Toshkent va Samarqand shaharlari o‘rtasidagi avtomobil yo‘laklari yangi turdagi infratuzilma hisobiga ancha qulaylashadi va tezlashadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sergeli tumanidan boshlanib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri Samarqandga yetib boradigan yangi pullik avtomagistral qisqa vaqt ichida yo‘lning birinchi bosqichlari foydalanishga topshirildi. Bu yo‘l bo‘ylab harakatlanuvchi haydovchilar uchun safar vaqti shunchaki qisqartirib qolmay, balki ikki katta shahar o‘rtasidagi masofani bosqichma-bosqich yengillashtiradi.
Hozirda yo‘lning yakuniy qurilish ishlari tugatilgan bo‘lib, u tez orada to‘liq rejimda ishga tushadi. Avtoyo‘l va yo‘l qurilishlari bo‘yicha mutaxassislar ma’lumotiga ko‘ra, bu yangi trassa faqat Toshkentdan Samarqandga emas, balki Andijon shahri va Chorvoq suv ombori yo‘nalishlariga ham xizmat qiladi.
Yangi avtomagistralning foydalanishga topshirilishi aholining transport muammolarini hal qilishda katta ahamiyatga ega. Haydovchilar endi shahar ichidagi tiqilib qolishlar va sekin harakatlanuvchi yo‘llardan xalos bo‘lib, bir necha soat ichida maqsadga yetishadi.
Ushbu yo‘l orqali Toshkentdan Samarqandgacha bo‘lgan safar vaqti ikki soat yoki undan ham kamroq vaqtga qisqaradi. Bu esa shaharlararo savdo-sotiq, turizm va insonlarning bir-biriga tezroq yetib borish imkoniyatini kengaytiradi.
Iqtisodiyot rivoji uchun yo‘l tarmog‘ini yanada tezlashtirish muhim omillardan biri hisoblanadi. Kelajakda ushbu yo‘l orqali yuk tashish ham soddalashtiriladi va logistika jarayonlari samaradorligi oshadi.

Между Ташкентом и Самаркандом откроется новая платная автомагистраль
В ближайшее время автомобильные дороги между городами Ташкент и Самарканд станут значительно удобнее и быстрее благодаря новому типу инфраструктуры. Об этом сообщает Zamin.uz.
Новая платная автомагистраль, начинающаяся в Сергельском районе и ведущая напрямую в Самарканд, уже в ближайшее время передаст в эксплуатацию первые этапы строительства. Для водителей, следующих по этой дороге, время поездки не только сократится, но и расстояние между двумя крупными городами будет поэтапно облегчено.
В настоящее время завершены финальные строительные работы на дороге, и она скоро будет запущена в полном режиме. По словам специалистов по автомобильным дорогам и строительству, эта новая трасса будет обслуживать не только направление из Ташкента в Самарканд, но и направления на город Андижан и водохранилище Чорвоқ.
Ввод новой автомагистрали в эксплуатацию имеет большое значение для решения транспортных проблем населения. Водители теперь избавятся от городских пробок и медленных дорог, достигая цели за несколько часов.
Время поездки из Ташкента в Самарканд по этой дороге сократится до двух часов или даже меньше. Это расширит возможности межгородской торговли, туризма и ускорит передвижение людей между городами.
Ускорение развития дорожной сети является одним из важных факторов экономического роста. В будущем по этой дороге также упростится перевозка грузов, что повысит эффективность логистических процессов.
Таким образом, новая автомагистраль станет важным шагом в адаптации транспортной системы нашей республики к современным требованиям и создаст большие удобства для нашего народа.