Oxirgi kunda o‘tkazilgan tahlillar shuni ko‘rsatdiki, O‘zbekistonda har o‘n ming nafar aholiga o‘rtacha uch yuz o‘ttiz to‘qizta murojaat va shikoyat kelib tushmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Biroq, bu ko‘rsatkichlar mamlakatning turli hududlari bo‘yicha keskin farq qiladi. Toshkent shahri har o‘n ming aholiga besh yuz o‘ttizinchi murojaat bilan yetakchilik qilib, eng ko‘p shikoyatlar aynan poytaxtda ro‘y bermoqda.
Ushbu ro‘yxatdan keyin Navoiy, Sirdaryo, Surxondaryo, Jizzax, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlari kelmoqda. Xususan, Dehqonobod va Mirobod tumanlari bilan birga Navoiy, Ohangaron hamda Yangiyer shaharlarida murojaatlar soni respublika bo‘yicha o‘rtacha darajadan ikki baravar yuqoriroq ekanligi aniqlandi.
Mamlakat bo‘ylab umumiy hisobda shikoyatlar soni o‘tgan yilga nisbatan o‘n olti foizga kamaygan bo‘lsa-da, ayrim hududlarda vaziyat keskin o‘zgarib, murojaatlar hajmi deyarli yarmiga ortgan. Qorovulbozor, Nurota, Konimex va To‘proqqal’a tumanlari hamda Namangan shahrida kuzatilgan bunday o‘sish mahalliy boshqaruv va xalq o‘rtasidagi bog‘liqlik zaiflashganini anglatadi.
Bu holat zudlik bilan qo‘shimcha va samarali ma’muriy choralarni ko‘rishni talab etmoqda, chunki aholining ishonchini tiklash uchun faol harakatlar talab qilinadi. Yaqinda o‘tkazilgan tahlillar davomida rasmiy shaxslar bir qator mahalliy rahbarlarni aholi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri va samarali ish olib bormaganliklari uchun keskin tanqid qildilar.
Buxoro, Karmana, Uchquduq, Sardoba, Xovos, Bo‘stonliq, Angren va G‘azg‘on shaharlarining hokimlari aholi bilan o‘tkazgan uchrashuvlarini yuzaki va shakliy deb topdilar. Mutasaddilar bunday rasmiyatchilik ruhida o‘tkazilgan sayyor qabullar xalq muammolarini hal etishda haqiqiy natija bermasligini ta’kidlab, kelajakda boshqaruv tizimida yanada shaffof va ochiq yondashuvga o‘tishni talab qilishdi.
2026 yilning mart oyiga borib, barcha idoralar xalq bilan bo‘lgan aloqani yanada kuchaytirishi va ularning taqdirini hal qilishda javobkarlikni oshirishi kerak.

В Ташкенте количество жалоб остается на самом высоком уровне
Анализ, проведенный в последние дни, показал, что в Узбекистане на каждые десять тысяч жителей приходится в среднем триста тридцать девять обращений и жалоб. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако эти показатели резко различаются в разных регионах страны. Город Ташкент лидирует с пятьюстами семидесятью обращениями на каждые десять тысяч жителей, и именно в столице фиксируется наибольшее количество жалоб.
За этим списком следуют Навоий, Сырдарья, Сурхандарья, Джизак, Кашкадарья и Ташкентская область. В частности, было установлено, что в городах Навоий, Ахангарон и Янгийер, а также в районах Деҳқонобод и Миробод количество обращений почти вдвое превышает средний показатель по республике.
Хотя общее количество жалоб по стране сократилось на шестнадцать процентов по сравнению с прошлым годом, в некоторых регионах ситуация резко изменилась, и объем обращений почти удвоился. Такой рост, наблюдаемый в районах Каровулбозор, Нурота, Кошимех и Топроқкалла, а также в городе Наманган, свидетельствует об ослаблении связи между местным управлением и населением.
Это положение требует немедленного принятия дополнительных и эффективных административных мер, поскольку для восстановления доверия населения необходимы активные действия. В ходе недавно проведенного анализа официальные лица подвергли резкой критике ряд местных руководителей за недостаточную эффективность и отсутствие прямого взаимодействия с населением.
Встречи, проведенные хокимами городов Бухара, Кармана, Учкудук, Сардоба, Ховос, Бостонлик, Ангрен и Газган с населением, были признаны поверхностными и формальными. Ответственные лица подчеркнули, что выездные приемы, проведенные в духе такого бюрократизма, не дают реальных результатов в решении проблем народа, и потребовали перехода к более прозрачному и открытому подходу в системе управления в будущем.
К марту 2026 года все ведомства должны еще больше укрепить связь с населением и повысить свою ответственность в решении их судьбы.