Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan muhim yig‘ilishda aholi murojaatlari bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish va jamoatchilik fikrini chuqur tahlil qilish masalalariga katta e’tibor qaratildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yig‘ilishda aholining shikoyat va takliflarini tezroq hal etish uchun mahallalardagi mas’uliyat oshirilishi belgilandi. Prezident Virtual qabulxonasida har bir mahalla uchun alohida kabinet tashkil etiladi va uni yuritish vazifasi mahalla raisi hamda yoshlar yetakchisiga yuklanadi.
Ushbu mas’ul shaxslar kelib tushgan murojaatlarning asosiy sabablarini o‘rganib, kunlik ma’lumotlarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri hokimlikka yetkazib boradilar. Shuningdek, mutasaddi idoralarga Raqamli mahalla tizimini Prezident Virtual qabulxonasiga to‘liq integratsiya qilish bo‘yicha aniq topshiriq berildi.
Murojaatlarni asossiz ravishda quyi tashkilotlarga yuborib qo‘ygan rahbarlar esa keskin choralar ko‘rilishi belgilandi. Murojaatlar to‘g‘risidagi qonunchilik talablarini buzganlik uchun jazo ham kuchaytirilishi rejalashtirilmoqda.
Davlatimiz rahbari ijtimoiy-sotsiologik tadqiqotlar natijalari siyosat va islohotlarning asosiy yo‘nalishlarini belgilab berishi kerakligini ta’kidladi. Bu maqsadda sotsiologiya fani qayta tiklandi va oliy o‘quv yurtlarida mutaxassis sotsiologlarni tayyorlash jarayoni yo‘lga qo‘yildi.
Endidan buyon bir martalik so‘rovnomalar o‘tkazishning o‘rniga, qayerda ishonch ortayotgani yoki zaiflashganini aniqlashga qaratilgan doimiy monitoring va tahlillar amalga oshiriladi. Qaysi qarorlar adolatli, qaysilari esa odamlarga manfaat keltirmayotganini aniqlash uchun muntazam tadbirlar rejalashtirilmoqda.
Prezident Administratsiyasi hamda Strategik tadqiqotlar institutiga hudud va tarmoq rahbarlari reytingini ishlab chiqish, uni muntazam tahlil qilish va natijalarni davlat rahbariga kiritib borish vazifasi topshirildi. Ijro intizomini yo‘lga qo‘yish maqsadida berilgan har bir topshiriqning bajarilishi bo‘yicha kundalik nazorat o‘rnatildi.
Sustkashlikka yo‘l qo‘ygan va mas’uliyatni his qilmagan rahbarlar haqida tanqidiy, ochiq va xolis axborot ommaviy ravishda e’lon qilinadi.

Президент распорядился организовать виртуальные приемные кабинеты в махаллях
На важном совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева было уделено большое внимание вопросам дальнейшего совершенствования системы работы с обращениями населения и глубокого анализа общественного мнения. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом совещании было решено повысить ответственность в махаллях для более быстрого решения жалоб и предложений населения. В виртуальной приемной президента для каждой махалли будет создан отдельный кабинет, и ведение его будет возложено на председателя махалли и лидера молодежи.
Ответственные лица будут изучать основные причины поступающих обращений и ежедневно передавать информацию напрямую в хокимият. Кроме того, ответственным ведомствам было дано четкое задание по полной интеграции системы «Цифровая махалля» в виртуальную приемную президента.
Руководители, необоснованно перенаправляющие обращения в нижестоящие организации, будут подвергнуты строгим мерам. Также планируется ужесточить наказание за нарушение требований законодательства об обращениях.
Глава государства подчеркнул, что результаты социально-социологических исследований должны определять основные направления политики и реформ. В этой связи была возрождена наука социология и налажен процесс подготовки специалистов-социологов в высших учебных заведениях.
Отныне вместо проведения одноразовых опросов будут осуществляться постоянный мониторинг и анализ, направленные на выявление мест роста или ослабления доверия. Планируется регулярное проведение мероприятий для определения, какие решения справедливы, а какие не приносят пользу людям.
Администрации президента и Институту стратегических исследований поручено разработать рейтинг руководителей регионов и отраслей, регулярно его анализировать и представлять результаты главе государства. Для обеспечения исполнительской дисциплины установлен ежедневный контроль за выполнением каждого поручения.
О руководителях, допускающих халатность и не осознающих ответственность, будет публиковаться критическая, открытая и объективная информация в средствах массовой информации.