O‘zbekiston Respublikasi Qatar davlatidagi elchixonasi o‘z fuqarolarini xavfsiz ravishda vataniga qaytarish bo‘yicha yana bir muvaffaqiyatli tadbirni amalga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘tgan kunlarda, ya’ni 13 va 14 mart sanalarida ellikdan oshiq yoshlar, talabalar va mehmonlarni o‘z ichiga olgan jami yetmish olti nafar vatandosh Doha shahridan avtobuslar orqali Birlashgan Arab Amirliklari hududidagi Dubayga yetib bordilar. Ular u yerdan Toshkent shahriga maxsus reyslar orqali yo‘l oldilar va salomat bo‘lib vataniga qaytishdi.
Bu tashkiliy ishlar mamlakatni tark etmoqchi bo‘lgan barcha fuqarolar uchun amalga oshirilgan keng ko‘lamli rejaning yakuniy bosqichi sifatida baholanmoqda. Jami hisobda elchixona va Vatandoshlar jamoat fondi birgalikda tashkil etgan evakuatsiya choralari natijasida jami besh yuz qirq sakkiz nafar o‘zbekistonlik Qatardan xavfsiz tarzda chiqarib yuborildi.
Ushbu guruh tarkibida asosan sayohat qilish maqsadida borlar, ta’lim olishda bo‘lgan talabalar va vaqtinchalik ish yuritgan shaxslar bor edi. Barcha fuqarolar uchun tranzit yo‘llari sifatida Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklari tanlandi hamda ular orqali Toshkentga yetkazib berish ishlari olib borildi.
Bu jarayon davomida har bir insonning xavfsizligi va qulayligi ta’minlandi. Ushbu so‘nggi missiya O‘zbekiston hukumatining Yaqin Sharqdagi fuqarolarimizning hayoti va salomatligini himoya qilish yo‘lidagi katta sa’y-harakatlarining bir qismi bo‘ldi.
Tashqi ishlar vazirligining rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yerdan buyon mintaqadagi harbiy keskinlik kuchaygandan beri jami o‘ttiz ikki ming to‘qson yuz o‘ttixon nafar vatandoshimiz sog‘-salomat vataniga qaytarilgan. Hukumat xorijda bo‘lgan barcha fuqarolarimizga zarur yordamni ko‘rsatish va ularning xavfsizligini ta’minlash uchun vaziyatni doimiy ravishda diqqat bilan kuzatib borishda davom etmoqda.
Bu tadbirlar davlatning o‘z aholisiga bo‘lgan g‘amxo‘rlik va mas’uliyatini yanada ochib berganidan dalolat beradi.

Семьдесят шесть соотечественников из Катара вернулись на родину здоровыми
Посольство Республики Узбекистан в государстве Катар провело еще одну успешную операцию по безопасному возвращению своих граждан на родину. Об этом сообщает Zamin.uz.
В прошедшие дни, а именно 13 и 14 марта, автобусами из города Доха в Дубай на территории Объединенных Арабских Эмиратов прибыли семьдесят шесть соотечественников, среди которых было более пятидесяти молодых людей, студентов и гостей. Оттуда они отправились в город Ташкент на специальных рейсах и благополучно вернулись на родину.
Эта организационная работа оценивается как завершающий этап масштабного плана, реализованного для всех граждан, желающих покинуть страну. В общей сложности благодаря эвакуационным мерам, организованным совместно посольством и Общественным фондом «Ватандош», из Катара безопасно вывезено пятьсот сорок восемь узбекистанцев.
В состав этой группы входили в основном лица, прибывшие с целью туризма, студенты, обучающиеся за рубежом, и временно работающие граждане. В качестве транзитных маршрутов для всех граждан были выбраны Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты, через которые осуществлялась доставка в Ташкент.
В ходе этого процесса была обеспечена безопасность и комфорт каждого человека. Эта последняя миссия стала частью значительных усилий правительства Узбекистана по защите жизни и здоровья наших граждан на Ближнем Востоке.
Согласно официальным данным Министерства иностранных дел, с момента усиления военной напряженности в регионе было безопасно возвращено на родину тридцать две тысячи девятьсот одиннадцать наших соотечественников. Правительство продолжает внимательно следить за ситуацией, чтобы оказывать необходимую помощь всем нашим гражданам за рубежом и обеспечивать их безопасность.
Эти мероприятия еще раз свидетельствуют о заботе и ответственности государства перед своим населением.