O‘zbekistonda haftaning boshida asosan quyoshli va quruq ob-havo bo‘ladi
O‘zbekiston hududining katta qismida haftaning dastlabki uch kunini asosan quyoshli va yog‘ingarchiliksiz ob-havo belgilaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sinoptik xodimlarning taqdim etgan ma’lumotlariga ko‘ra, 16 martdan 18 martgacha bo‘lgan kunlarda respublika bo‘ylab havo asosan quruq saqlanadi. Faqatgina 17 va 18 mart kunlarida Surxondaryo viloyati, shuningdek, 18 martda Qashqadaryo va Samarqand viloyatlarining ayrim joylarida yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli mavjud.
19 martga kelib esa mamlakatning markaziy va janubi-sharqiy hududlarida ham yomg‘ir kuzatilishi mumkin bo‘ladi. Biroq 20 mart kuni butun mamlakat bo‘ylab havo quruq bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Ushbu kunlar davomida havo harorati o‘zgarishlarsiz, barqaror bo‘ladi. Kechalari havo 5 dan 10 gradusgacha iliq, kunduzi esa 15 dan 20 gradusgacha issiq bo‘lishi taxmin qilinmoqda.
Agar ba’zi hududlarda yomg‘ir yog‘sa, harorat 13 dan 15 gradus atrofida bo‘ladi. Bunday harorat ko‘rsatkichlari mart oyining o‘rtasi uchun xos bo‘lgan ko‘p yillik o‘rtacha qiymatlarga juda yaqin hisoblanadi va insoniyat uchun qulay sharoit yaratadi.
Shamol holati ham aholi e’tiborini talab qilmoqda. 16 va 17 mart kunlari respublikaning shimoliy hududlarida hamda cho‘l zonalarida shamol tezligi 13 dan 18 metr sekundgacha kuchayishi mumkin.
Poytaxt Toshkent shahrida esa 16, 17 va 18 mart kunlari yog‘ingarchilik kutilmaydi. Faqat 19 mart kuni shaharda vaqt-vaqti bilan yomg‘ir yog‘ishi mumkin bo‘ladi.
Toshkentda shamol sharqdan esib, keyinchalik g‘arb tomonga o‘zgaradi va uning tezligi 3 dan 8 metr sekundgacha bo‘ladi. Poytaxtda kechalari havo 5 dan 10 gradus, kunduzi esa 17 dan 20 gradus iliq bo‘ladi.
Yomg‘irli 19 mart kuni esa harorat 14 dan 17 gradus oralig‘ida saqlanadi. Aholi ob-havo o‘zgarishlarini hisobga olgan holda kundalik rejalarni to‘g‘ri tuzishlari tavsiya etiladi.

В начале недели в Узбекистане будет преимущественно солнечная и сухая погода
На большей части территории Узбекистана первые три дня недели будут характеризоваться преимущественно солнечной и без осадков погодой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным синоптиков, с 16 по 18 марта погода в республике останется преимущественно сухой. Вероятность осадков существует только 17 и 18 марта в Сурхандарьинской области, а также 18 марта в отдельных районах Кашкадарьинской и Самаркандской областей.
К 19 марта осадки могут наблюдаться также в центральных и юго-восточных регионах страны. Однако 20 марта погода по всей стране будет сухой, осадки не ожидаются.
В течение этих дней температура воздуха останется стабильной без резких изменений. Ночью ожидается потепление до 5–10 градусов, днем — до 15–20 градусов.
В случае выпадения осадков в некоторых регионах температура составит около 13–15 градусов. Такие показатели близки к многолетним средним значениям для середины марта и создают комфортные условия для людей.
Ситуация с ветром также требует внимания населения. 16 и 17 марта в северных районах республики и в пустынных зонах скорость ветра может усилиться до 13–18 метров в секунду.
В столице, городе Ташкенте, 16, 17 и 18 марта осадки не ожидаются. Лишь 19 марта в городе возможны кратковременные дожди.
В Ташкенте ветер будет дуть с востока, затем сместится на запад со скоростью 3–8 метров в секунду. Ночью температура составит 5–10 градусов, днем — 17–20 градусов тепла.
В дождливый день, 19 марта, температура будет держаться в диапазоне от 14 до 17 градусов. Населению рекомендуется планировать свои ежедневные дела с учетом изменений погоды.