Ramazon oyining yakuniy xatmi Qur’on marosimlari bo‘lib o‘tadi
Bugun, oltinchi mart kuni kechqurun yurtimiz bo‘ylab Islom dinining muqaddas Ramazon oyiga xos eng yirik va ma’naviy marosimlardan biri bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston musulmonlari idorasi matbuot xizmati rasman ma’lum qilishicha, bu kecha butun mamlakatdagi masjidlarda Quroni karimning xatmonasi nishonlanadi. Ramazon oyining boshidan beri mamlakatimizdagi ming sakkiz yuz olti yuz ellita masjidlarda xushovoz va tajribali qorilar tomonidan Allohning kitobi muntazam tilovat qilib kelinmoqda.
Bugungi kecha esa bu ulug‘ ibodat yakunlanishi va masjidlarda xatmi Qur’on marosimlarining o‘tkazilishi bilan belgilanadi. Idora axborotiga ko‘ra, yurtimizdagi Qur’on xatm qilingan barcha masjidlarda yurtdoshlarimiz bir vaqtning o‘zida jamoa bo‘lib duoga qo‘l ochishadi.
Bu marosimlar Ramazon oyining ma’naviy muhitini yanada yuksaltirishi va musulmonlar uchun katta savob manbai bo‘lishi ta’kidlanmoqda. Ulamolarning so‘zlariga ko‘ra, Qur’on to‘liq xatm qilinganidan keyin aytadigan duolarning ijobat bo‘lish ehtimoli juda yuqori hisoblanadi.
Chunki Qur’on Allohning kalomi bo‘lib, uni boshdan oxirigacha o‘qib tugatish ulkan ibodat va katta fazilat sanaladi. Shu sababli bugungi kecha musulmonlar uchun dunyo va oxirat saodatini so‘rab iltijo qilish uchun alohida fursat sifatida qaraladi.
Rivoyatlarda ham bu haqda muhim ma’lumotlar keltirilgan. Sahoba Anas ibn Molik roziyallohu anhudan rivoyat qilinishicha, Qur’on xatm qilinganda ijobat bo‘ladigan duo bor.
Shuning uchun ulamolar jamoa bo‘lib ado etiladigan ibodatlardan keyingi duolar ayniqsa fazilatli ekanini ta’kidlashadi. Diniy idora ma’lumotiga ko‘ra, tarovih namozlari mamlakat hududlarida belgilangan vaqtlarda boshlanadi.
Farg‘ona vodiysida tarovih namozlari soat besh yuz olti daqiqadan boshlab ado etiladi. Vodiy va O‘zbekistonning ayrim g‘arbiy hududlarida namoz vaqti soat besh yuz olti daqiqagacha cho‘zilishi mumkin.
Poytaxt va Toshkent viloyatida esa tarovih namozlarini boshlash vaqti soat olti yuz o‘ttiz daqiqa etib belgilangan. Shu vaqtlarda masjidlarda Qur’on xatmonasi yakunlanib, yurt tinchligi, xalq farovonligi va barcha musulmonlar saodati uchun duolar qilinadi.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, Ramazon oyidagi bunday ma’naviy tadbirlar jamiyatda mehr-oqibatni mustahkamlab, odamlarni ezgulikka chorlaydi. Shu bois bugungi kechada masjidlarda o‘tkaziladigan xatmi Qur’on va duo marosimlari minglab yurtdoshlar uchun ruhiy tasalli va savob manbai bo‘lishi kutilmoqda.
Bu kecha har bir insonning qalbini nur bilan to‘ldirib, jamiyatni sog‘lomlashtirishga xizmat qiladi.

В последний день месяца Рамадан пройдут церемонии хатм Корана
Сегодня, вечером 6 марта, по всей стране состоится одно из крупнейших и духовных мероприятий, характерных для священного месяца Рамадан в исламе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как официально сообщили в пресс-службе Духовного управления мусульман Узбекистана, сегодня вечером во всех мечетях страны будет отмечено завершение чтения Священного Корана. С начала месяца Рамадан в тысяче восьмисот пятистах шестидесяти мечетях нашей страны опытные и обладающие красивым голосом коранисты регулярно читали Книгу Аллаха.
Сегодняшний вечер ознаменуется завершением этого великого поклонения и проведением церемоний хатм Корана в мечетях. Согласно информации управления, во всех мечетях страны, где был завершен хатм Корана, наши соотечественники одновременно соберутся в джамать и вознесут молитву.
Подчеркивается, что эти церемонии еще больше возвысят духовную атмосферу месяца Рамадан и станут источником больших благ для мусульман. По словам ученых, вероятность ответа на молитвы, произносимые после полного завершения чтения Корана, считается очень высокой.
Поскольку Коран — это Слово Аллаха, его полное чтение от начала до конца считается великим поклонением и большой добродетелью. Поэтому сегодняшний вечер для мусульман рассматривается как особое время для молитвы о счастье в этом мире и в загробной жизни.
В хадисах также приводится важная информация об этом. Передают от сподвижника Анаса ибн Малика, да будет доволен им Аллах, что существует молитва, которая обязательно будет услышана при завершении хатма Корана.
Поэтому ученые подчеркивают, что молитвы после коллективных поклонений обладают особой добродетелью. Согласно информации религиозного управления, молитвы таравих начнутся в установленное время на территории страны.
В Ферганской долине молитвы таравих начнутся с 17:06. В долине и некоторых западных регионах Узбекистана время молитвы может быть продлено до 17:06.
В столице и Ташкентской области время начала молитв таравих установлено на 18:30. В это время в мечетях завершится хатм Корана, и будут вознесены молитвы за мир в стране, благополучие народа и счастье всех мусульман.
Эксперты отмечают, что такие духовные мероприятия в месяце Рамадан укрепляют любовь и милосердие в обществе, призывая людей к добру. Поэтому ожидается, что церемонии хатм Корана и молитв, которые пройдут сегодня вечером в мечетях, станут источником духовного утешения и благ для тысяч наших соотечественников.