Toshkent shahar hokimligi 2026 yilgi Navro‘z bayramini poytaxtning turli hududlarida katta ommaviy va ko‘ngilochar tadbirlar bilan o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bayram dasturi asosiy va qo‘shimcha manzillarda tashkil etiladi. Asosiy bayram joylari quyidagilar: 21-22 mart kunlari “O‘zbekiston ovozi” turizm ko‘chasi bayramning bosh markazi bo‘ladi.
Shu kunlarda Taras Shevchenko gastronomik ko‘chasida ham tadbirlar bo‘lib o‘tadi. 21-23 mart kunlari “Navro‘z” etno bog‘ida bayram dasturi davom etadi.
21 mart kuni esa Al-Xorazmiy turizm ko‘chasida maxsus tadbirlar o‘tkaziladi. Qo‘shimcha tadbirlar quyidagi hududlarda tashkil etiladi: Yunusobod tumani, Galereya majmuasi oldi; Bektimir tumani, “Coca Cola” bog‘i; Mirzo Ulug‘bek tumani, “Central Park”; Sergeli tumani, markaziy xiyobon; Olmazor tumani, Talabalar shaharchasi (Beruniy metrosi yaqinida); Shayxontohur tumani, “Anhor Lokomotiv” va “Tashkent City” bog‘lari; Uchtepa tumani, “Seul” ekobog‘i; Chilonzor tumani, G‘afur G‘ulom bog‘i; Yakkasaroy tumani, “Next” savdo majmuasi; Yashnobod tumani, “Ashxobod sayilgohi” bog‘i; Yangihayot tumani, “Mehrigiyo” maydoni.
Bayram ishtirokchilari ushbu joylarda milliy taomlar va bahor ne’matlarini ko‘rish hamda tatib ko‘rish imkoniga ega bo‘ladi. Sumalak, halim, somsa va an’anaviy palov tayyorlash jarayonlari bilan yaqindan tanishish mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, taniqli san’atkorlarning jonli konsert dasturlari tashkil etiladi. Hunarmandchilik ko‘rgazmalari va amaliy san’at namoyishlari ham bo‘lib o‘tadi.
Milliy o‘yinlar, qiziqarli bellashuvlar va xalq tomoshalari bayramga o‘ziga xos kayfiyat bag‘ishlaydi. Shunday qilib, poytaxt aholisi va mehmonlari Navro‘z bayramida milliy an’analar, taomlar va ko‘ngilochar tadbirlar bilan to‘la kunni o‘tkazib, bahorning yangi ruhini to‘liq his qilish imkoniga ega bo‘ladi.
Bu bayram nafaqat madaniy merosimizni yanada kengroq targ‘ib qilish, balki jamoatchilikni birlashtirishga xizmat qiladi.

В Ташкенте в 2026 году Навруз будет отмечаться широко
Хокимият Ташкента планирует провести празднование Навруза 2026 года с крупными массовыми и развлекательными мероприятиями в различных районах столицы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Программа праздника будет организована в основных и дополнительных местах. Основные площадки праздника следующие: 21-22 марта улица туризма «Голос Узбекистана» станет главным центром праздника.
В эти дни на гастрономической улице Тараса Шевченко также пройдут мероприятия. С 21 по 23 марта программа продолжится в этно-парке «Навруз».
21 марта на туристической улице Аль-Хорезми пройдут специальные мероприятия. Дополнительные мероприятия будут организованы в следующих районах: район Юнусабад, перед комплексом Галерея; район Бектемир, парк «Coca Cola»; район Мирзо Улугбек, «Central Park»; район Сергели, центральный бульвар; район Олмазор, студенческий городок (рядом с метро Беруний); район Шайхантахур, парки «Анхор Локомотив» и «Tashkent City»; район Учтепа, экопарк «Сеул»; район Чиланзар, парк Гафура Гуляма; район Яккасарай, торговый комплекс «Next»; район Яшнабад, парк «Ashxobod sayilgohi»; район Янгиҳаёт, площадь «Mehrigiyo».
Участники праздника смогут увидеть и попробовать национальные блюда и весенние дары в этих местах. Будет возможность познакомиться с процессом приготовления сумалака, халима, самсы и традиционного плова.
Также будут организованы живые концерты известных артистов. Пройдут выставки ремесел и демонстрации прикладного искусства.
Национальные игры, интересные соревнования и народные представления придадут празднику особое настроение. Таким образом, жители и гости столицы смогут провести день, наполненный национальными традициями, блюдами и развлекательными мероприятиями, полностью ощутив новый дух весны.
Этот праздник служит не только для более широкого продвижения нашего культурного наследия, но и для объединения общества.