O‘zbekiston maktab o‘quvchilari uchun bahorgi ta’til sanasi aniqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yil ta’til Ramazon Hayit bayrami munosabati bilan 20 martdan boshlanadi. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, o‘quvchilar 28 martgacha dam olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Shunday qilib, maktab o‘quvchilari bir haftadan ortiq vaqt davomida ta’tilga chiqib, kuch to‘plashlari mumkin bo‘ladi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bahorgi ta’til nafaqat dam olish, balki o‘quvchilarning sog‘ligini tiklash hamda yangi chorakka tayyorgarlik ko‘rish uchun muhimdir.
Bundan tashqari, 2025–2026 o‘quv yilining to‘rtinchi choragi 30 mart, dushanba kuni boshlanadi. Ta’til tugagach, darslar odatdagi tartibda davom ettiriladi.
Shu bilan birga, ta’til kunlariga to‘g‘ri kelgan ayrim dars mashg‘ulotlari ham e’tibordan chetda qolmaydi. Xususan, 20 mart (juma) va 28 mart (shanba) kunlariga belgilangan darslar keyinchalik to‘rtinchi chorak davomida qo‘shimcha ravishda o‘quv dasturiga kiritilib, tig‘izlashtirilgan tartibda o‘tkaziladi.

Дата весенних каникул для школьников Узбекистана объявлена
В этом году каникулы начнутся 20 марта в связи с празднованием Рамазан Хайит. По данным Министерства дошкольного и школьного образования, учащиеся смогут отдыхать до 28 марта.
Таким образом, школьники смогут уйти на каникулы более чем на неделю и набраться сил. По словам специалистов, весенние каникулы важны не только для отдыха, но и для восстановления здоровья учеников и подготовки к новому учебному четверти.
Кроме того, четвертая четверть учебного года 2025–2026 начнется 30 марта, в понедельник. После окончания каникул занятия будут продолжаться в обычном режиме.
Вместе с тем, некоторые уроки, которые приходятся на дни каникул, также не останутся без внимания. В частности, занятия, назначенные на 20 марта (пятница) и 28 марта (суббота), будут дополнительно включены в учебную программу четвертой четверти и проведены в интенсивном режиме.