Toshkent shahrida 2025 yil davomida jinoyatlarni yashirish holatlarini aniqlash maqsadida keng qamrovli tekshiruvlar o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tekshiruvlar natijasida ichki ishlar organlari tomonidan jinoyat ishini qo‘zg‘atishni rad etgan 954 ta qarorning noqonuniy ekani aniqlanib, bekor qilindi. Bu haqda Anvar O‘rmonovning yil yakuni bo‘yicha taqdim etgan hisobotida ma’lum qilindi.
Hisobotda qayd etilishicha, ushbu holatlarning 537 tasi shahar darajasidagi, 417 tasi esa tuman organlariga tegishli ekani bildirildi. Yashirilgan jinoyatlar orasida 23 tasi og‘ir toifaga kiradi, shuningdek, 3 ta holatda jinoyatlar umuman ro‘yxatga olinmagan.
Prokuratura tomonidan tergovga qadar tekshiruv va dastlabki tergov jarayonlariga ham qattiq nazorat o‘rnatildi. Xususan, jinoyat ishini qo‘zg‘atishni rad etish bo‘yicha 124 ta qaror bekor qilinib, ishlar qayta ko‘rib chiqishga yuborildi.
Bundan tashqari, 70 ta jinoyat ishini tugatish yoki to‘xtatish haqidagi qarorlar ham noqonuniy deb topilib, qayta ko‘rib chiqishga qaytarildi. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilda Toshkent shahrida jami 30 600 ta jinoyat ro‘yxatga olingan.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 4,7 foizga kamaygan. Jinoyatlarning asosiy qismi — 16 248 tasi kiberjinoyatlar hisoblanadi.
Shuningdek, oldini olish mumkin bo‘lgan jinoyatlar soni 7 681 tani tashkil qilib, 2024 yilga nisbatan 13,8 foizga kamaygan. Bu esa jinoyatlarning oldini olish borasida sezilarli yutuqlarga erishilayotganini ko‘rsatadi.

В Ташкенте широко расследовались случаи сокрытия преступлений
В городе Ташкент в течение 2025 года проводились масштабные проверки с целью выявления случаев сокрытия преступлений. Об этом сообщил Zamin.uz.
В результате этих проверок было установлено, что 954 решения органов внутренних дел об отказе в возбуждении уголовного дела являются незаконными и были отменены. Об этом сообщается в отчёте Анвара Урмонова по итогам года.
В отчёте отмечается, что из этих случаев 537 относятся к городскому уровню, а 417 — к районным органам. Среди скрытых преступлений 23 относятся к тяжким, а в 3 случаях преступления вообще не были зарегистрированы.
Прокуратура также установила строгий контроль за досудебным расследованием и предварительным следствием. В частности, 124 решения об отказе в возбуждении уголовного дела были отменены, дела направлены на повторное рассмотрение.
Кроме того, 70 решений о прекращении или приостановлении уголовных дел также признаны незаконными и возвращены на повторное рассмотрение. По статистическим данным, в 2025 году в городе Ташкент было зарегистрировано всего 30 600 преступлений.
Этот показатель снизился на 4,7 процента по сравнению с прошлым годом. Основная часть преступлений — 16 248 — составляют киберпреступления.
Кроме того, количество предотвратимых преступлений составило 7 681, что на 13,8 процента меньше по сравнению с 2024 годом. Это свидетельствует о значительных успехах в сфере предупреждения преступности.
В целом меры, направленные на снижение уровня преступности в городе Ташкент, оказываются эффективными.