Ramazon hayiti 20 mart juma kuniga to‘g‘ri keladi
O‘zbekiston musulmonlari idorasi 2026 yilgi Ramazon hayiti bayramining aniq kunini va namoz vaqtini belgilab oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Muborak Ramazon oyining oxiri bo‘lib keladigan Iydul fitr bayrami 20 mart, juma kuniga to‘g‘ri keladi. Bu xabarni e’tiborga olgan holda, idora mamlakat bo‘ylab hayit namozi o‘qiladigan soatlarni viloyatlar va shaharlar uchun alohida tasdiqladi.
Sharqiy hududlarda, ya’ni Andijon, Farg‘ona va Namangan viloyatlarida hayit namozi ertalab soat 06:40 da boshlanadi. Toshkent shahri va Toshkent viloyati aholisi uchun esa bu muqaddas ibodat soat 06:50 da o‘qiladi.
G‘arbiy hududlarda Xorazm viloyatida namoz 07:25 da, Qoraqalpog‘iston Respublikasida esa soat 07:30 da o‘qiladi. Bayram rasmiy nishonlanishi bo‘yicha ham muhim qaror qabul qilindi.
O‘tgan kun, ya’ni 18 mart sanasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan Muborak Ramazon hayitini nishonlash to‘g‘risida maxsus farmon imzolandi. Ushbu qarorga ko‘ra, joriy yilda Ramazon hayitining birinchi kuni 20 mart kuniga to‘g‘ri kelishi O‘zbekiston musulmonlari idorasining ma’lumotiga asoslanib tasdiqlandi.
Shu tariqa, 20 mart sanasi butun mamlakat bo‘ylab Ramazon hayitining rasmiy bayram kuni sifatida belgilandi va aholi tomonidan keng nishonlanadi. Har bir oila va vatanparvar fuqaro bu quvonchli kunni xursandlik bilan kutib olishi kerak.

Рамазан хайити приходится на пятницу, 20 марта
Духовное управление мусульман Узбекистана определило точную дату празднования Рамазан хайита 2026 года и время намаза. Об этом сообщает Zamin.uz.
Праздник Ид аль-Фитр, который отмечается в конце священного месяца Рамазан, приходится на пятницу, 20 марта. Учитывая эту информацию, управление утвердило время проведения праздничного намаза по регионам и городам страны.
В восточных регионах, а именно в Андижанской, Ферганской и Наманганской областях, праздничный намаз начнется в 06:40 утра. Для жителей города Ташкента и Ташкентской области священный намаз будет прочитан в 06:50.
В западных регионах, в Хорезмской области намаз начнется в 07:25, а в Республике Каракалпакстан — в 07:30. Также было принято важное решение относительно официального празднования.
18 марта Президент Республики Узбекистан подписал специальный указ о праздновании священного Рамазан хайита. Согласно этому решению, первый день Рамазан хайита в этом году приходится на 20 марта, что подтверждено данными Духовного управления мусульман Узбекистана.
Таким образом, 20 марта установлен официальным праздничным днем Рамазан хайита по всей стране, который широко отмечается населением. Каждая семья и патриотичный гражданин должны с радостью встретить этот радостный день.