Navro‘z va Ramazon arafasida 392 mahkum afv etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev milliy Navro‘z bayrami va muborak Ramazon hayiti arafasida insoniylik va adolatning belgisi sifatida yangi bir farmonni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror davlatimizda yashayotgan bir guruh mahkumlarni afv etishga qaratilgan bo‘lib, xalqimizdagi mehr-shafqat va kechirimlilik qadriyatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Bu tadbir shu bilan birga, davlatning insonparvarlik siyosatining haqiqiy namoyishi sifatida e’tibor ga sazovor.
Farmon matniga ko‘ra, O‘zbekiston Konstitutsiyasining tegishli moddasi asosida jazo o‘tayotgan 392 nafar shaxs afv etildi. Ushbu imkoniyat faqatgina jinoyati uchun chin dildan pushaymon bo‘lib, kelajakda to‘g‘ri yo‘l tutishga qat’iy qaror qilgan insonlarga berildi.
Umumiy sondan 223 nafari asosiy jazodan to‘liq ozod bo‘lib, ota-onasi va yaqinlarining bag‘riga qaytadi. Shuningdek, 82 nafar shaxsga muddatidan ilgari shartli ozodlik berildi, 34 nafar mahkumning jazosi yengilroq turdagi jazo bilan almashtirildi va 53 nafar insonning qolgan muddati qisqartirildi.
Afvetilganlar tarkibida jamiyatning turli qatlamlaridan vakillar bor. Ularning orasida 3 nafar chet el fuqarosini, 26 nafar ayolni, 60 yoshdan oshgan 14 nafar katta yoshli erkakni va jamiyat kelajagi bo‘lgan 166 nafar yoshni ko‘rish mumkin.
Shu bilan birga, ilgari taqiqlangan tashkilotlar faoliyatida qatnashgan 24 nafar shaxs ham ushbu ro‘yxatga kiritildi va ularning hayotini yangidan boshlashlari uchun imkoniyat yaratildi. Hukumat tomonidan ozod etilgan shaxslarga oila a’zolari bilan uchrashuvi va jamiyatga qayta moslashishi uchun keng ko‘lamli yordam ko‘rsatish topshirilgan.
Tegishli vazirlik va idoralar ularning bandligini ta’minlash, ijtimoiy moslashuvini osonlashtirish hamda sog‘lom turmush tarziga undash bo‘yicha aniq choralar ko‘radi. Maqsad shundaki, har bir inson o‘z xatolaridan saboq olgan holda jamiyatda munosib o‘rin topishi va o‘zining foydali a’zosiga aylandirilishidir.
Bu qadam kelajakda jinoyatchilikni kamaytirish va xalqaro hamjamiyat oldidagi obro‘mizni oshirishga hissa qo‘shadi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в преддверии национального праздника Навруз и священного праздника Рамазан-байрам подписал новый указ как символ гуманизма и справедливости. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное решение направлено на помилование группы осужденных, проживающих в нашей стране, и служит дальнейшему укреплению ценностей милосердия и прощения среди нашего народа. Это мероприятие также заслуживает внимания как истинное проявление гуманной политики государства.
Согласно тексту указа, на основании соответствующей статьи Конституции Узбекистана были помилованы 392 человека, отбывающих наказание. Эта возможность была предоставлена только тем людям, кто искренне раскаялся в содеянном и твердо решил выбрать правильный путь в будущем.
Из общего числа 223 человека полностью освобождены от основного наказания и вернутся в объятия своих родителей и близких. Кроме того, 82 лицам предоставлена условно-досрочная свобода, наказание 34 осужденных заменено на более мягкий вид, а у 53 человек сокращен оставшийся срок.
Среди помилованных есть представители различных слоев общества. Среди них можно увидеть 3 иностранных гражданина, 26 женщин, 14 пожилых мужчин старше 60 лет и 166 молодых людей — будущего нашего общества.
Вместе с тем в этот список были включены и 24 человека, ранее участвовавшие в деятельности запрещенных организаций, им была создана возможность начать жизнь с чистого листа. Правительству поручено оказать всестороннюю помощь освобожденным лицам для встречи с членами их семей и успешной реинтеграции в общество.
Соответствующие министерства и ведомства примут конкретные меры по обеспечению их занятости, облегчению социальной адаптации и призыву к здоровому образу жизни. Цель состоит в том, чтобы каждый человек, извлекая уроки из своих ошибок, нашел достойное место в обществе и стал его полезным членом.
Этот шаг внесет вклад в снижение преступности в будущем и повышение нашего авторитета перед международным сообществом.