O‘zbekistonda kelgusi kunlarda ob-havo sharoiti qanday bo‘ladi
Milliy geofizika va ob-havo xizmati mutaxassislari kelgusi kunlar uchun aniq prognoz e’lon qilishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Joriy yilning 21 mart kuni O‘zbekiston hududining deyarli barcha qismida quyoshli va quruq ob-havo hukm suradi. Fuqarolar uchun bu kunlar sayr qilish va tashqi mehnat faoliyatini olib borishga juda qulay sharoit yaratadi.
Biroq, kunning ikkinchi yarmida Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarining janubiy qismlarida yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli mavjud. Mamlakat bo‘ylab kunduzgi havo harorati yettishib, 20 dan 25 gradusgacha ko‘tarilishi kutilmoqda.
Keyingi kuni, ya’ni 23 va 24 martlarda ob-havo sharoiti biroz o‘zgaradi. Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatlaridan tashqari respublikaning ko‘plab hududlarida qisqa vaqtli yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
Ayrim joylarda esa momaqaldiroq bilan birga kuchli shamol esishi bashorat qilinmoqda. Harorat rejimi esa deyarli o‘zgarmas bo‘lib, 20 dan 25 gradus oralig‘ida saqlanadi.
Ba’zan harorat 28 gradusgacha ham ko‘tarilishi mumkin. Tungi vaqtda havo sovuqlashmaydi, asosan 7 dan 12 gradusgacha bo‘ladi.
Bu sharoitda tog‘oldi va tog‘li hududlarda yomg‘ir tufayli sel va toshqin xavfi mavjudligi sinoptiklar tomonidan ogohlantirilgan. Poytaxt Toshkentda 21 mart kuni yog‘ingarchilik kutilmaydi va harorat 21 dan 23 gradusgacha yetadi.
Shahar aholisi uchun bu kunlar naqadar yoqimli o‘tishi mumkin. 23 va 24 mart kunlari esa Toshkentda ham qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq bo‘lishi ehtimoli bor.
Kunduzgi harorat poytaxtda ham 20 dan 25 gradus atrofida barqaror bo‘ladi. Ijtimoiy hayotda va transport tizimida harakatlanayotganlar uchun bu ma’lumotlar juda muhim ahamiyatga ega.
Har bir fuqaro o‘ziga qulay kiyim tanlashi va ehtimoliy yomg‘irga tayyor bo‘lishi lozim. Ob-havo holatini doimiy kuzatib borish xavfsizlikni ta’minlashda asosiy omil hisoblanadi.

Какая будет погода в Узбекистане в ближайшие дни
Специалисты Национальной службы геофизики и погоды объявили точный прогноз на ближайшие дни. Об этом сообщает Zamin.uz.
21 марта текущего года на территории почти всей Узбекистана будет солнечная и сухая погода. Для граждан эти дни создают очень благоприятные условия для прогулок и работы на открытом воздухе.
Однако во второй половине дня в южных частях Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей возможен дождь. По всей стране дневная температура воздуха ожидается в пределах от 20 до 25 градусов.
На следующий день, то есть 23 и 24 марта, погодные условия немного изменятся. За исключением Каракалпакстана и Хорезмской области, в большинстве регионов республики возможен кратковременный дождь.
В некоторых местах прогнозируется сильный ветер с грозой. Температурный режим останется практически без изменений, в пределах от 20 до 25 градусов.
Иногда температура может подняться до 28 градусов. Ночью воздух не будет охлаждаться, температура составит в основном от 7 до 12 градусов.
В таких условиях синоптики предупреждают о риске селевых потоков и наводнений в предгорных и горных районах из-за дождей. В столице Ташкенте 21 марта осадков не ожидается, температура достигнет от 21 до 23 градусов.
Для жителей города эти дни могут пройти очень приятно. 23 и 24 марта в Ташкенте также возможен кратковременный дождь и гроза.
Дневная температура в столице будет стабильной, около 20-25 градусов. Эти данные имеют большое значение для социальной жизни и движения в транспортной системе.
Каждому гражданину следует выбрать удобную одежду и быть готовым к возможному дождю. Постоянное наблюдение за погодными условиями является основным фактором обеспечения безопасности.