O‘zbekistonliklarning xorijga sayohat qilishga bo‘lgan qiziqishi keskin oshdi
O‘tgan yilning oxiri va 2026-yil boshidan buyon o‘zbekistonliklarning sayohatga bo‘lgan qiziqishi keskin oshgani sezilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Statistika ma’lumotlariga ko‘ra, yanvar va fevral oylarida mamlakatimiz fuqarolaridan bir milliondan ortiq kishi turistik va boshqa maqsadlarda xorijga chiqib ketgan. Bu raqam milliy statistika qo‘mitasi tomonidan tasdiqlangan bo‘lib, jami bir million sakkiz ming olti yuz o‘n ikki nafar inson chet elga safar qilganligini ko‘rsatadi.
O‘tgan yilning shu davriga nisbatan bu ko‘rsatkich qariyb ellik ming kishi ortiq bo‘lmoqda. Demak, xalqimizning sayohat qilishga bo‘lgan intilishi yildan-yilga kuchayib bormoqda va bu aniq bir tendensiyaga aylandi.
Eng e’tiborli jihati shundaki, o‘zbekistonliklar asosan uzoq davlatlarga emas, balki qo‘shni va yaqin hududlarda joylashgan mamlakatlarni tanlayapti. Bu esa sayohat davomida ketadigan vaqt hamda moliyaviy xarajatlarni tejashga imkon beradi.
2026-yilning dastlabki ikkita oyida eng ko‘p borilgan davlatlar ro‘yxati qirg‘izistonni yetakchilik qilayotganini ko‘rsatdi. Bu mamlakatga to‘rt yuz yigirma olti ming qirq bir kishi safar qilgan.
Ikkinchi o‘rinda tojikiston bo‘lib, u yerga yetti yuz o‘ttiz uch ming uch yuz to‘sson nafar inson borib kelgan. Uchinchi o‘rinda qozog‘iston turibdi va u yerga yetti ming sakkiz yuz to‘rt yuz o‘n yetti nafar fuqaro tashrif buyurgan.
Hozirgi kunda diniy sayohatlar ham o‘z ahamiyatini yo‘qotmagan. Saudiya Arabistoniga yetti ming uch yuz o‘ttiz besh nafar kishi borib kelgan.
Bu raqam umra va haj marosimlariga bo‘lgan talabning kuchli ekanligidan darak beradi. Rossiyaga yetti ming ikki yuz besh nafar, Turkiyaga esa uch ming to‘rt yuz olti nafar inson safar qilgan.
Birlashgan Arab Amirliklariga yigirma yetti ming to‘rt yuz qirq nafar, Tailandga o‘n bir ming sakkiz yuz to‘rt nafar, Xitoyga esa yetti ming yetti yuz qirq nafar fuqaro tashrif buyurgan. Misrga borish ham ommalashib bormoqda va u yerga yetti ming sakkiz yuz yetti nafar kishi yo‘l olgan.
Xulosa qilib aytganda, Markaziy Osiyo davlatlari hali ham o‘zbekistonliklar uchun birinchi tanlov bo‘lib qolmoqda. Biroq, diniy va madaniy sayohatlar sonining ortib borishi ham kelajakda bu trendning yanada rivojlanishini ko‘rsatmoqda.
Sayohatchilar sonining o‘sishi mamlakatimizdagi iqtisodiy barqarorlik va aholining turmush darajasining yaxshilanishiga ham guvohlik beradi.

Интерес узбекистанцев к поездкам за границу резко возрос
С конца прошлого года и начала 2026 года заметно возрос интерес узбекистанцев к путешествиям. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно статистическим данным, в январе и феврале более миллиона граждан нашей страны выехали за рубеж в туристических и других целях. Эта цифра подтверждена Национальным статистическим комитетом и показывает, что в общей сложности одну миллион восемь тысяч шестьсот двенадцать человек совершили поездки за границу.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года этот показатель превысил почти на пятьдесят тысяч человек. Это означает, что стремление нашего народа к путешествиям с каждым годом усиливается и стало четкой тенденцией.
Наиболее примечательно то, что узбекистанцы выбирают не столько дальние страны, сколько соседние и близлежащие государства. Это позволяет экономить время в пути и финансовые расходы во время поездки.
Список наиболее посещаемых стран за первые два месяца 2026 года возглавила Кыргызстан. В эту страну совершили поездку четыреста двадцать шесть тысяч сорок один человек.
На втором месте находится Таджикистан, куда съездили семьсот тридцать три тысячи триста девяносто человек. Третье место занимает Казахстан, куда посетили семь тысяч восемьсот сорок один гражданин.
На сегодняшний день религиозные поездки также не утратили своей значимости. В Саудовскую Аравию съездили семь тысяч триста тридцать пять человек.
Эта цифра свидетельствует о высоком спросе на обряды умры и хаджа. В Россию совершили поездку семь тысяч двести пять человек, а в Турцию — три тысячи четыреста шесть человек.
В Объединенные Арабские Эмираты съездили двадцать семь тысяч четыреста сорок человек, в Таиланд — одиннадцать тысяч восемьсот четыре человека, а в Китай — семь тысяч семьсот сорок граждан. Также набирает популярность поездка в Египет, куда отправились семь тысяч восемьсот семь человек.
Подводя итог, можно сказать, что страны Центральной Азии остаются первым выбором для узбекистанцев. Однако рост числа религиозных и культурных поездок также указывает на дальнейшее развитие этой тенденции в будущем.
Рост числа путешественников свидетельствует также об экономической стабильности в нашей стране и улучшении уровня жизни населения.