Namangan viloyatining Pop tumanida joylashgan Arashan ko‘llari atrofi yaqinda yirik turizm majmuasi qurilishi bilan yangi tashabbuslarga guvoh bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Arashan Resort deb nomlangan bu loyiha olti yuz gektar maydonni egallab, zamonaviy turizm infratuzilmasiga ega bo‘lgan katta dam olish va sayohat markaziga aylanishi rejalashtirilgan. Ushbu majmuaga to‘liq foydalanishga topshirilgandan so‘ng, har kuni ikki ming besh yuz nafar sayyohni qabul qilish, har yili esa to‘qqiz yuz o‘n ikki ming nafar mehmonga xizmat ko‘rsatish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Shu bilan birga, hududda ikki mingdan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratiladi, bu esa joy aholisi bandligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Loyiha doirasida ekologik turizm, ekstremal va tog‘ turizmi uchun maxsus infratuzilmalar barpo etiladi.
Sayyohlar gastronomik markazlarda mahalliy taomlarni tatib ko‘rish, madaniy dam olish maskanlarida bolalar va kattalar uchun qiziqarli dasturlarni kuzatish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Majmuada tematik parklar, tog‘ chang‘i komplekslari, ziplayn yo‘llari, restoran va kafelar, ochiq osmon ostidagi kinoteatr hamda ekobozorlar tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Bolalar uchun maxsus maydonchalar, sport maydonlari va termal suv basseynlari qurilishi ham loyiha tarkibiga kiradi. Ushbu yirik tashabbus Yaponiyaning nufuzli NGEA kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Bu loyiha O‘zbekiston turizm salohiynini yanada oshirish va xorijiy hamkorlar bilan bog‘liq tajribalarni o‘zlashtirishda muhim qadam bo‘ladi. Kelajakda Arashan sayyohlar uchun nafaqat dam olish, balki qulay va xavfsiz muhitda turli tadbirlarni o‘tkazishga qulay sharoit yaratadigan markaziy nuqtaga aylanadi.

В Намангане в Арашане началось строительство крупного туристического комплекса
Окрестности озер Арашан, расположенных в Поппском районе Наманганской области, вскоре станут свидетелями новых инициатив благодаря началу строительства крупного туристического комплекса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект, получивший название Arashan Resort, займет площадь в шестьсот гектаров и планируется превратить его в крупный центр отдыха и путешествий с современной туристической инфраструктурой. После полного ввода комплекса в эксплуатацию появится возможность ежедневно принимать две тысячи пятьсот туристов, а ежегодно обслуживать девятьсот двенадцать тысяч гостей.
При этом в регионе будет создано более двух тысяч новых рабочих мест, что имеет важное значение для обеспечения занятости местного населения. В рамках проекта будет создана специальная инфраструктура для экологического, экстремального и горного туризма.
Туристы смогут попробовать местные блюда в гастрономических центрах и наблюдать интересные программы для детей и взрослых в культурных местах отдыха. В комплексе планируется создание тематических парков, горнолыжных комплексов, трасс для зиплайна, ресторанов и кафе, кинотеатра под открытым небом, а также эко-рынков.
В состав проекта также входят строительство специальных площадок для детей, спортивных полей и бассейнов с термальной водой. Эта крупная инициатива реализуется в сотрудничестве с авторитетной японской компанией NGEA.
Данный проект станет важным шагом в дальнейшем повышении туристического потенциала Узбекистана и освоении опыта, связанного с иностранными партнерами. В будущем Арашан станет не только местом отдыха для туристов, но и центральной точкой, создающей удобные условия для проведения различных мероприятий в комфортной и безопасной среде.