G'alaba bog'ida bayram tayyorgarligi va muzeyga kirish tartibi o'zgarishi
Toshkent shahrining markaziy qismlaridan biri hisoblangan G'alaba bog'i hududida 9 may Xotira va qadrlash kuni munosabati bilan keng ko'lamli tayyorgarlik ishlari boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hozirgi kunda bog'ning umumiy ko'rinishini yaxshilash maqsadida obodonlashtirish choralari ko'rilmoqda. Shuningdek, tashrif buyuruvchilar uchun yangi ma'ruzaviy materiallar va ekspozitsiyalarni joylashtirish ishlari olib borilmoqda.
Ushbu texnik va tashkiliy ishlar tufayli Shon sharaf davlat muzeyiga kirish tartibi o'zgaradi. Xususan, 25 apreldan boshlab 1 mayga qadar muzey binosiga kirish vaqtincha to'xtatiladi.
Biroq, ushbu muddat davomida G'alaba bog'ining ochiq hududlariga sayyohlar va shahar aholisi odatdagidek tashrif buyurishlari mumkin. Tayyorgarlik ishlari yakuniy bosqichga yetganda, xavfsizlik choralari yanada kuchaytiriladi.
Shu sababli, 6 maydan 8 mayga qadar bo'lgan muddatda G'alaba bog'i yodgorlik majmuasi va muzey hududiga kirish butunlay cheklanadi. Mazkur cheklovlar bayram tadbirlarini yuqori saviyada tashkil etish hamda xavfsizlikni ta'minlash maqsadida joriy qilinganini ma'lum qilishdi.
Tashrif buyuruvchilardan ushbu vaqt oralig'idagi o'zgarishlarga to'g'ri kelishlarini so'raymiz. Bayram kunlari barcha uchun ochiq bo'lib, xotira tadbirlari rejalashtirilgan tartibda amalga oshiriladi.

Подготовка к празднику в парке Победы и изменение порядка посещения музея
На территории парка Победы, который считается одной из центральных частей города Ташкента, начались масштабные подготовительные работы к 9 мая — Дню памяти и почитания. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время принимаются меры по благоустройству с целью улучшения общего облика парка. Также ведутся работы по размещению новых информационных материалов и экспозиций для посетителей.
В связи с данными техническими и организационными работами изменится порядок посещения Государственного музея Славы. В частности, с 25 апреля по 1 мая вход в здание музея будет временно приостановлен.
Однако в этот период туристы и жители города могут посещать открытые территории парка Победы в обычном режиме. По мере завершения подготовительных работ меры безопасности будут дополнительно усилены.
По этой причине в период с 6 по 8 мая доступ на территорию мемориального комплекса парка Победы и музея будет полностью ограничен. Сообщается, что данные ограничения введены в целях организации праздничных мероприятий на высоком уровне и обеспечения безопасности.
Просим посетителей отнестись с пониманием к изменениям в этот период. В праздничные дни парк будет открыт для всех, а памятные мероприятия пройдут в запланированном порядке.