AQSHda grin-karta olish tartibi va qoidalari tubdan o'zgartirildi
Amerika Qo'shma Shtatlari Fuqarolik va immigratsiya xizmati mamlakatda vaqtinchalik viza asosida istiqomat qilayotgan chet el fuqarolari uchun doimiy yashash huquqini, ya'ni grin-karta olish tartibini tubdan o'zgartirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi joriy etilgan qoidalarga ko'ra, endilikda ariza beruvchilarning aksariyat qismi hujjatlarni rasmiylashtirish jarayonini AQSH hududida emas, balki o'z vatanida turib yakunlashiga to'g'ri keladi. Bu o'zgarish immigratsiya tizimini tartibga solish va xavfsizlik choralarini kuchaytirish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, AQSH hududida turib huquqiy maqomini o'zgartirish uchun hujjat topshirish imkoniyati faqat ayrim istisno holatlardagina saqlab qolinadi. Qolgan barcha vaziyatlarda vaqtinchalik viza bilan yurgan xorijliklar o'z davlatiga qaytib, AQSHning xorijdagi konsullik idoralari orqali zaruriy bosqichlardan o'tishlari lozim bo'ladi.
Ushbu talablar nafaqat sayyohlar va talabalarga, balki vaqtinchalik mehnat faoliyati bilan shug'ullanayotgan shaxslarga ham birdek tegishlidir. Fuqarolik va immigratsiya xizmati vakillari noimmigratsion viza bilan mamlakatda bo'lish avtomatik ravishda doimiy yashash huquqini qo'lga kiritish bosqichiga aylanib qolmasligi kerakligini alohida ta'kidlamoqda.
Idora vakili Zak Kaxlerning tushuntirishicha, yangi tizim grin-karta olish bo'yicha rad javobini olganidan keyin ham mamlakatda noqonuniy ravishda qolib ketish holatlarining oldini olishga xizmat qiladi. Endilikda favqulodda vaziyatlardan tashqari barcha holatlarda ariza beruvchilar o'z yurtiga qaytishi shart etib belgilandi.
Shuningdek, mazkur o'zgarishlar immigratsiya tizimidagi ish yuklamasini sezilarli darajada kamaytirishi kutilmoqda. Bu esa mas'ul idoralarga fuqarolik olish bo'yicha arizalarni tezroq ko'rib chiqish hamda zo'ravonlik va odam savdosi qurbonlariga viza berish masalalariga ko'proq e'tibor qaratish imkonini beradi.
Biroq, yangi siyosat migrantlar va huquqshunoslar orasida turli bahslarga sabab bo'lmoqda. Mutaxassislar qonuniy asosda mamlakatda yashayotganlar uchun ham jarayon ancha murakkablashishi va uzoq vaqt talab qilishidan xavotirda ekanliklarini bildirmoqdalar.

В США порядок и правила получения грин-карты были полностью изменены.
Служба гражданства и иммиграции Соединенных Штатов Америки коренным образом изменила порядок получения постоянного вида на жительство, то есть грин-карты, для иностранных граждан, проживающих в стране на основании временной визы. Об этом сообщило Zamin.uz.
Согласно новым введенным правилам, теперь большинству заявителей придется завершить процесс оформления документов не на территории США, а находясь в своей родной стране. Это изменение осуществляется с целью регулирования иммиграционной системы и усиления мер безопасности.
Согласно официальным данным, возможность подачи документов для изменения правового статуса, находясь на территории США, будет сохранена только в некоторых исключительных случаях. Во всех остальных ситуациях иностранцы, находящиеся по временной визе, должны будут вернуться в свое государство и пройти необходимые этапы через консульские учреждения США за рубежом.
Данные требования в равной степени относятся не только к туристам и студентам, но и к лицам, занимающимся временной трудовой деятельностью. Представители Службы гражданства и иммиграции особо подчеркивают, что пребывание в стране по неиммиграционной визе не должно автоматически превращаться в этап получения постоянного вида на жительство.
По объяснению представителя ведомства Зака Кахлера, новая система призвана предотвратить случаи незаконного пребывания в стране после получения отказа в выдаче грин-карты. Теперь, за исключением чрезвычайных ситуаций, во всех случаях заявители обязаны вернуться на родину.
Также ожидается, что данные изменения значительно снизят рабочую нагрузку в иммиграционной системе. Это позволит ответственным органам быстрее рассматривать заявления на получение гражданства и уделять больше внимания вопросам выдачи виз жертвам насилия и торговли людьми.
Однако новая политика вызывает различные споры среди мигрантов и юристов. Специалисты выражают обеспокоенность тем, что процесс может значительно усложниться и потребовать больше времени даже для тех, кто проживает в стране на законных основаниях.