O‘zbekistonda Misr kartoshka tajribasi joriy qilinadi
O‘zbekiston kartoshka yetishtirish sohasida Misrning tajribasidan foydalanishni yo‘lga qo‘yadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Nova24.uz saytining xabar berishicha, EastFruit ma’lumotlariga ko‘ra, urug‘lik kartoshka yetishtirish bo‘yicha hamkorlik memorandumi imzolangan. Ushbu hujjat Misrning EFC Plants kompaniyasi hamda O‘zbekistonning “Agro Gold Premium” kompaniyasi tomonidan Qohirada o‘tkazilgan qishloq xo‘jaligi biznes-forumi doirasida rasmiylashtirilgan.
Forumda Qashqadaryo viloyatidan tadbirkorlar va Misrning yetakchi agroindustriya kompaniyalari vakillari ishtirok etdi. Unda O‘zbekiston delegatsiyasi Misrning qishloq xo‘jaligi, xususan, kartoshka va qand lavlagi yetishtirish sohasidagi ilg‘or tajribalari bilan tanishdi.
Ushbu tajribalar O‘zbekistonda yuqori sifatli urug‘lik kartoshka ishlab chiqarishni rivojlantirish hamda agrar sohada investitsiyalarni jalb qilishda qo‘llaniladi. Forum davomida tomonlar kartoshkachilik va qand sanoati bo‘yicha o‘zaro tajriba almashdilar va O‘zbekiston agrar sohasiga sarmoya kiritish istiqbollarini muhokama qilishdi.
Kelgusida urug‘lik kartoshka ishlab chiqarishning barcha bosqichlarini O‘zbekistonda mahalliylashtirish loyihasi amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Bu loyiha mamlakatimizning qishloq xo‘jaligi tarmog‘ini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

В Узбекистане внедряется опыт египетского картофелеводства
По информации сайта Nova24.uz, подписан меморандум о сотрудничестве в области производства семенного картофеля, согласно данным EastFruit. Этот документ был оформлен в рамках агробизнес-форума, проведенного в Каире между египетской компанией EFC Plants и узбекской компанией "Agro Gold Premium".
В форуме приняли участие предприниматели из Кашкадарьинской области и представители ведущих агропромышленных компаний Египта. Узбекская делегация ознакомилась с передовым опытом Египта в сельском хозяйстве, в частности, в области картофелеводства и свекловодства.
Этот опыт будет использован для развития производства высококачественного семенного картофеля в Узбекистане, а также для привлечения инвестиций в аграрный сектор. В ходе форума стороны обменялись опытом в области картофелеводства и сахарной промышленности и обсудили перспективы инвестирования в аграрный сектор Узбекистана.
В будущем планируется реализация проекта по локализации всех этапов производства семенного картофеля в Узбекистане. Этот проект будет способствовать дальнейшему укреплению аграрного сектора нашей страны.